Najmłodsi z ponad 40 lubelskich szkół będą uczyć się dbać o swoje zdrowie. Miasto kontynuuje program „Jedz z Głową”, na który przeznaczyło 600 tys. zł. Program już trwa, a jego koniec zaplanowano na 2024 rok.

Program obejmie ponad 2 tysiące uczniów z lubelskich placówek oświatowych. – Inaugurujemy kolejną edycję tego programu. To bardzo ważny program, w którym realizujemy profilaktykę chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem, czyli cukrzycy, otyłości, nadwagi i innych chorób – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Program profilaktyki zdrowotnej na lata 2022-2024 w zakresie zdrowego odżywiania dla dzieci z klas I-III finansowany jest ze środków budżetu miasta, a realizowany przez Fundację Medicover w 43 szkołach na terenie Lublina. – Ta edycja jest bardzo bogata i obfituje w nowości. Dostosowujemy nasze działania do aktualnej sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży, żeby zadbać o ich zdrowie – dodaje Monika Lipińska.

Pierwsza część programu trwa od września do grudnia 2022 i składa się z bezpłatnych badań przesiewowych uczniów klas I. Ocena masy i składu ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, a także pomiar ciśnienia tętniczego krwi odbywa się w gabinetach pielęgniarek szkolnych. Po wykonaniu tych badań rodzice uczniów będą mogli pobrać ich wyniki w wersji internetowej wraz z zaleceniami.

Jeszcze we wrześniu ruszą również pierwsze prozdrowotne zajęcia edukacyjne, które również potrwają do końca roku. Podzielono je zarówno na lekcje dla dzieci i rodziców, ale też dyrekcji i nauczycieli oraz personelu odpowiadającego za żywienie zbiorowe. Dzieci uczestniczą w tych lekcjach w formie webinarów i warsztatów, na które składają się praktyczne zajęcia np. nauki robienia świeżych soków.

Uczniowie spotkają się również z psychologiem, a także wezmą udział w zajęciach sportowych, które będą miały kilkanaście dyscyplin sportowych, a będzie to między innymi: gimnastyka, taniec, sztuki walki, tenis, jak i parkur. Treningi będą trwały 30 min i będą się odbywały bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu.

Program „Jedz z Głową” jest jednym z cyklicznie realizowanych przez Miasto Lublin programów. Wyniki takich badań z poprzednich lat pokazały, że nadwaga występuje u ponad 33 procent, a otyłość u prawie 10 procent spośród ponad 5,5 tys. przebadanych uczniów z Lublina.

Od 2015 roku realizowany jest również program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych. W tym zakresie w obecnym roku zostanie przebadanych 2 tys. uczniów w 32 szkołach w Lublinie. Wartość tego programu w tym roku wynosi 110 tys. zł.

W ramach działań profilaktycznych uczniowie mogą również skorzystać z działań prowadzonych w zakresie zdrowia psychicznego, próchnicy zębów, jak i profilaktyki czerniaka.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments