Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji, również tych związanych z nadchodzącymi świętami. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (15 grudnia) do niedzieli (17 grudnia).

Jarmark Bożonarodzeniowy

Przed nami lubelski Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się już w najbliższy weekend (16-17 grudnia) na Rynku Starego Miasta. Na uczestników czekać będzie moc atrakcji. Na stoiskach zaprezentuje się 40 wystawców z województwa lubelskiego oferujących przysmaki rodzimej kuchni, a także rękodzieło m.in. niepowtarzalne stroiki, ozdoby świąteczne, wyroby na szydełku, rzeźbę czy malarstwo. Na świątecznej scenie wystąpią zespoły ludowe z regionu oraz lokalni artyści. Nie zabraknie również pokazów kulinarnych, podczas których zostaną przygotowane tradycyjne potrawy wigilijne. Stoiska będą czynne w godzinach 11.00–18.00.

Świąteczna ciężarówka Coca-Coli

W sobotę do Lublina przyjedzie świąteczna ciężarówka Coca-Coli. Na mieszkańców miasta czeka mnóstwo atrakcji. Ciężarówkę będzie można zobaczyć na Placu Zamkowym. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16, a dla odwiedzających przygotowano mnóstwo magicznych atrakcji. Będzie m.in. fotobudka 360 i spotkanie z Mikołajem, generowanie świątecznych kartek przez narzędzie AI, food truck i stół do wspólnego świętowania i wyjątkowe występy muzyczne.

Świąteczny spacer z przewodnikiem

W piątek odbędzie się spacer na zakończenie Święta Chanuki. Spotkanie, które poprowadzi Przewodniczka Inspiracji Marta Łukasik, będzie bezpłatne. Spacer rozpocznie się o godz. 16.00 przed Ratuszem i poprowadzi ulicami Starego Miasta, przebiegiem dawnej ul. Krawieckiej oraz ul. Lubartowską. Uczestnicy spotkania dowiedzą się czym jest Święto Chanuki, skąd się wzięło i jakie zwyczaje są z nim związane.

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych

Ceramika, wyroby z konopi, grafiki, plakaty, ziołowe specyfiki, ubrania i akcesoria to tylko niektóre wyroby stworzone z pasją, które będzie można kupić podczas Sprawunków – Targów Wyjątkowych Rzeczy. 17 grudnia w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie przy ul. Grodzkiej 7 będzie można znaleźć niepowtarzalne, bo ręcznie wykonane, świąteczne prezenty dla bliskich. To już 6. edycja wydarzenia, podczas której swoje wyroby zaprezentuje około 30. twórców i rzemieślniczek z całej Polski.

Wigilia Starego Miasta

W niedzielę o godz. 16 mszą św. u dominikanów rozpocznie się Wigilia Starego Miasta. Po nie zaplanowano łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i wspólne kolędowanie. Nie zabraknie też tradycyjnych dań, jak bigos, czy barszcz z uszkami. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbają aktorzy z Opery Lubelskiej w Lublinie oraz muzycy z Filharmonii Lubelskiej. Na najmłodszych czekać będzie Mikołaj z prezentami.

Wystawa grafik

W piątek o godz. 18 w Muzeum Józefa Czechowicza odbędzie się wernisaż wystawy grafik Michała Piekarskiego pt. „Alfabet Czechowicza”. Michał Piekarski to artysta grafik. Kocha typografię, litery, tworzy kompozycje z fontów.

Kolejny Koziołek w Lublinie

W sobotę o godz. 12 przy Jezuickiej 17 stanie kolejna rzeźba Koziołka. Tym razem będzie to Łukasz. Ta urocza figurka nie tylko doda uroku przestrzeni publicznej, ale także przypomni nam o lokalnej historii powstania Teatru Starego w Lublinie.

Spotkanie z autorkami książki

W sobotę o godz. 17 w Sklepie Społecznym „Rzeczy Drugie” przy ul. Rybnej odbędzie się spotkanie z Nicole Grospierre-Słomińską oraz Agnieszką Surmą, autorkami książki dla dzieci “Tydzień z drużyną EM”.

Czytanie Bestii

Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie zaprasza na premierowe czytanie performatywne BESTII Maliny Prześlugi w reżyserii Doroty Abbe. Wydarzeni odbędzie się w niedzielę o godz. 17:00 w Dużej Kieszeni Sceny w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

„Bestia” to szkolna historia przedstawiona w formie czytania performatywnego przy wykorzystaniu drobnych elementów scenograficznych, podstawowych gestów i ruchów scenograficznych. Aktorzy prezentują scenariusz oddając emocje i temat, jednak towarzyszy temu atmosfera próby teatralnej, na którą zapraszamy widzów. Temu wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty mające charakter twórczego rozwijania tematu i mające wpływ na ostateczny kształt przedstawienia, którego premiera planowana jest wiosną 2024.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Baron Cygański w Operze Lubelskiej

W piątek i sobotę do Opery Lubelskiej zawita najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło J. Straussa. Od godz. 18:00 widzowie będą mogli poznać historię pięknej Cyganki – Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica – Barinkaya, stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii oraz malowniczych scenerii. Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami a muzyka J. Straussa nie wymaga rekomendacji.

Kasa biletowa: 81 532 96 65; kom. 502 662 956

Tamara Łempicka – ponad granicami | Oprowadzanie kuratorskie

W niedzielę o godz. 10 w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Tamara Łempicka – ponad granicami”. Oprowadzanie poprowadzi Łukasz Wiącek, kurator wystawy. Bilety dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie Muzeum Narodowego w Lublinie.

Grupa Zamek i Awangarda | Oprowadzanie

Muzeum Narodowe zaprasza w niedzielę o godz. 12:00 na oprowadzanie po pierwszej stałej wystawie poświęconej Grupie Zamek: „Grupa Zamek i Awangarda”. Tego dnia oprowadzanie jest dostępne z tłumaczeniem na polski język migowy. Trzon ekspozycji stanowi prezentacja twórczości awangardowej grupy artystycznej działającej w II połowie lat 50. w Lublinie, której nazwa wiąże się z lubelskim zamkiem – miejscem pierwszych spotkań młodych artystów. Bilety w cenie 10 zł/os. dostępne w kasie Zamku Lubelskiego.

Dekalog Teatralny: Hańba

Centrum Kultury zaprasza w ten weekend na Dekalog Teatralny. Tematy z kamiennych tablic i współczesne odczytanie tego, co zawsze było dla ludzkości za trudne. Na takim założeniu ma oprzeć się „Dekalog Teatralny” – cykl spektakli inspirowanych w tym samym stopniu biblijnymi przykazaniami, co filmowym kontekstem.

Harmonogram pokazów:

15.12 / piątek: godz. 17:00 – Hańba [PJM], godz. 19:00 – Pod lodem [PJM]

16.12 / sobota: godz. 19:30 – Hańba; godz. 21:30 – Pod lodem

17.12 / niedziela: godz. 15:00 – Hańba, godz. 17:00 – Pod lodem

Bilety na spektakle dostępne są w Kasie CK oraz online. Cena: bilet ulgowy – 40 zł, bilet normalny – 50 zł, karnet ulgowy na dwa tytuły – 70 zł, karnet normalny na dwa tytuły – 85 zł.

II Festiwal Bliski Wschód

W ten weekend w Centrum Kultury kończy się druga edycja Festiwalu Bliski Wschód. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji.

Program:

Piątek 15 grudnia

10:00 – 13:00 Laboratorium dramaturgiczne: temat — pomysł — inspiracje — dyskusje / Księgarnia Dosłowna / zapisy*

18:00 – 19:30 Pokaz „szkiców laboratoryjnych” / Sala Widowiskowa

20:00 „Mój Hleb”, Zoja Biełachwościk, Kupałowcy / 120 minut / Sala Widowiskowa

22:00 Klub festiwalowy. Omówienie pracy laboratoryjnej z udziałem publiczności / Księgarnia Dosłowna, Kawiarnia Centralna

Sobota 16 grudnia

10:00 – 13:00 Laboratorium dramaturgiczne: temat — pomysł — inspiracje — dyskusje / Księgarnia Dosłowna / zapisy*

18:00 – 19:30 Pokaz „szkiców laboratoryjnych” / Sala Widowiskowa

20:00 „Czasy secondhand”, reż. Władzimir Piatrowicz / 45 minut / Sala Czarna

22:00 Klub festiwalowy. Omówienie pracy laboratoryjnej z udziałem publiczności / Księgarnia Dosłowna, Kawiarnia Centralna

Niedziela 17 grudnia

10:00 – 13:00 Laboratorium dramaturgiczne: temat — pomysł — inspiracje — dyskusje / Księgarnia Dosłowna / zapisy*

18:00 – 20:00 Pokaz „szkiców laboratoryjnych” / Sala Czarna

20:00 „W poszukiwaniu dyktatora”, reż. Zmicer Waynowski / 50 minut / Sala Widowiskowa

21:00 “Granice wojny”, reż. Olena Jurkiewicz / Sala Czarna

22:00 Klub festiwalowy. Omówienie pracy „Laboratorium dramaturgicznego” z udziałem publiczności. Zakończenie festiwalu / Księgarnia Dosłowna, Kawiarnia Centralna

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny

* Laboratorium dramaturgiczne / zapisy: neareastfestival@gmail.com / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona

Wim Wenders – mistrz kina drogi | Kino Bajka

W piątek o godz. 20:00 w sali niebieskiej Kina Bajka zostanie zaprezentowany film Wima Wendersa „Buena Vista Social Club”. Jest to ostatnia pozycja z przeglądu filmowego dzieł tego reżysera. Wim Wenders towarzyszył w podróży do Hawany swojemu wieloletniemu przyjacielowi Ry Cooderowi, który napisał już wcześniej muzykę do jego filmów „Paryż, Teksas” i „Koniec przemocy”. Reżyser zanurzył się w świecie kubańskiej muzyki: przez kilka miesięcy towarzyszył zespołowi Buena Vista Social Club, najpierw w ich domu w Hawanie, następnie kilka tygodni później, w kwietniu 1998 roku, w Amsterdamie na pierwszym publicznym występie grupy, a jeszcze później, w lipcu 1998 roku, na triumfalnym koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Cena biletu: 13 zł.

Paweł Domagała | Narnia Tour

W piątek w Centrum Spotkania Kultur wystąpi Paweł Domagała promujący swój czwarty album “Narnia”. Koncert rozpoczyna się o godz. 19:00. Bilety od 73 zł.

Napoleon | Kino CSK

„Napoleon” to monumentalne widowisko, przedstawiające drogę do władzy jednej z najbardziej znaczących postaci światowej historii – Napoleona Bonaparte, w którego rolę wcielił się laureat Oscara® Joaquin Phoenix („Gladiator”, „Joker”), a w roli Józefiny zobaczymy nominowaną do Oscara® Vanessę Kirby („The Crown”, „Syn”). Bilety (12/15 zł).

Repertuar:

15 GRU | PIĄTEK | 19:00

16 GRU | SOBOTA | 19:00

17 GRU | NIEDZIELA | 18:00.

Koncert Bożonarodzeniowy „Opowieść o Narodzeniu Pańskim – Kolędy Narodów”

W piątek o godz. 20:00 na dużej scenie Teatru Osterwy rozbrzmieją świąteczne brzmienia w ramach Koncertu Bożonarodzeniowego pt. „Opowieść o Narodzeniu Pańskim – Kolędy Narodów”. To nie tylko wyjątkowy koncert kolęd, ale także inauguracja działalności kulturalnej Centrum Badań nad Dyplomacją KUL. Wstęp na koncert jest wolny. Bezpłatną wejściówkę należy pobrać w kasie teatru (wejściówki dostępne od wtorku, 12 grudnia). Kasa teatru jest czynna w godzinach 13:00-19:00.

Targ Świąteczny w Lublinie

Kolejna świąteczna edycja Targu Świątecznego już w ten weekend na Targach Lublin. W sobotę od 12:00 do 20:00 i w niedzielę od 12:00 do 18:00 wszyscy zainteresowani będą mogli odwiedzić hale A w Targach Lublin i poczuć świąteczną atmosferę, znaleźć mnóstwo inspiracji prezentowych, a także wypić aromatycznego grzańca i spróbować pysznego jedzenia. Będzie okazja do wspólnego śledzika, szczerych życzeń, a także przede wszystkim zrobienia świątecznych zakupów oraz prezentów dla najbliższych.

Festiwal Pierogów Świata w Lublinie

W Targach Lublin organizowane jest wydarzenie dla wielbicieli pierogów. Festiwal Pierogów Świata odbędzie się w sobotę od 12:00 do 20:00 i w niedzielę od 12:00 do 18:00. Uczestnicy będą mogli spróbować pierogów z różnych stron świata, dla każdego znajdzie się coś miłego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments