Taras na wiosnę wymaga uporządkowania. Lód, śnieg czy zalegająca ziemia powodują, że jego powierzchnia się niszczy, dlatego wiosną trzeba ją odświeżyć. Przeczytajcie, jak uporządkować nawierzchnię tarasu po zimie.

Zaczynamy od usunięcia śmieci i umycia jego powierzchni. Najlepiej wykorzystać w tym celu wodę z dodatkiem łagodnego detergentu. Jeśli taras jest mocno zanieczyszczony, wtedy musimy zastosować preparaty przeznaczone do czyszczenia drewna, kamienia, ceramiki lub betonu. Warto też użyć myjki wysokociśnieniowej, za pomocą której skutecznie usuniemy nawet stare zabrudzenia.

Taras drewniany

Drewno to materiał bardzo plastyczny. Pod wpływem wilgoci może pęcznieć lub się skurczyć. To może skutkować obluzowaniem elementów mocujących. Po zimie koniecznie musimy sprawdzić wszystkie połączenia i dokręcić obluzowane wkręty.

Tarasy z drewna egzotycznego są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i nie trzeba ich impregnować. Ale niezabezpieczone drewno z czasem szarzeje pod wpływem słońca i deszczu, przybierając interesującą srebrną barwę. Żeby temu przeciwdziałać, należy pokryć taras olejem. Najlepiej rozprowadzić cienką warstwę i pozostawić na kilka lub kilkanaście godzin.

Taras z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne są mrozoodporne i trwałe, więc nie wymagają szczególnej konserwacji. Raz na kilka lat warto je jednak pokryć środkiem przeznaczonym do impregnowania ceramiki na dworze. Takie preparaty nie tylko zmniejszają wnikanie brudu w nawierzchnię, lecz także chronią ją przed wilgocią.

Wiosną powinniśmy sprawdzić, czy nie wykruszyły się fugi i czy nie ma pękniętych lub wybrzuszonych płytek. Ubytki w fugach oczyszczamy z resztek pokruszonej spoiny. Potem miejsca wymagające naprawy myjemy i odtłuszczamy, na przykład denaturatem, a na koniec uzupełniamy je elastyczną fugą do spoinowania na zewnątrz budynków.

Taras z kamienia

Twarde skały, takie jak granit, sjenit, serpentynit czy bazalt, nie chłoną wody i zanieczyszczeń, są bardzo trwałe i nie trzeba ich impregnować. Taki taras wystarczy zamieść i umyć. Inaczej postępujemy ze skałami miękkimi, na przykład piaskowcami i wapieniami. Mają one porowatą strukturę, dlatego łatwo wnika w nie brud i wilgoć. Miękkie skały po oczyszczeniu trzeba zaimpregnować preparatem do konserwacji kamieni i zabieg ten powtarzać co kilka lat.

Taras z elementów betonowych

Struktura elementów betonowych jest porowata, dlatego dość łatwo się brudzą. Plamy na takim tarasie są często trudne do wywabienia. Można je usunąć preparatem przeznaczonym do czyszczenia betonu lub przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Lepiej jednak pokryć nawierzchnię impregnatem do kostki betonowej. Warto to zrobić również po to, żeby zapobiec występowaniu nieładnych wykwitów, które czasami pojawiają się na elementach betonowych.

Więcej na temat projektowania, budowy, remontów i aranżacji wnętrz przeczytacie na:

Muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments