Redaktor Marian Turski został doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uroczystość nadania tego tytułu odbyła się w środę (23 marca) na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.
– Dzisiaj powinniśmy przede wszystkim zrozumieć, że obok nas ofiarą agresji padają ludzie. To nie jest konflikt wewnętrzny, to jest agresja. W tym momencie nie są ważne jakieś wzajemne oskarżenia i konflikty. To jest agresja, która zabija cywili, dzieci, matki i niszczy kulturę, czyli coś z czego wyrasta każdy – mówi red. Marian Turski. – Oni walczą o wolność, więc każdy z nas musi pomyśleć, gdzie i w jakim stopniu może im pomóc. Dzisiaj na tym polega nie być obojętnym na to co się dzieje – dodaje.
Senat UMCS postanowił nadać tytuł doktora honoris causa red. Turskiemu za szlachetne wypełnianie misji strażnika pamięci wspólnej, polsko-żydowskiej historii, przywracanie wiary w sprawczą siłę wolnego słowa oraz głęboki moralny wymiar przykazania „Nie bądź obojętny”, które staje się uniwersalnym ludzkim zobowiązaniem wobec bliźnich i świata.
Marian Turski jest szefem działu historycznego tygodnika „Polityka”. To także wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, od 2021 r. prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, a także jeden ze współtwórców Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i przewodniczący Rady Muzealnej. Za swoją pracę na rzecz kultury, praw człowieka i pojednania otrzymał wysokie odznaczenia zarówno polskie, jak i zagraniczne, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę Honorową Komisarza NZ ds. Praw Człowieka, francuski Krzyż Oficerski Orderu Legii Honorowej i niemiecki Wielki Krzyż Zasługi.
Marian Turski od wielu lat współpracuje z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Wielokrotnie odwiedzał jednostkę, m.in. jako uczestnik konferencji i spotkań w salonie „Polityki”. Od 2012 roku zasiada w Kapitule Stypendium im. Leopolda Ungera, która jest afiliowana przy UMCS. Sprawuje merytoryczną opiekę nad laureatami stypendium, a także praktykantami z naszego Uniwersytetu w redakcji „Polityki”. Od wielu lat współpracuje z Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu. W uznaniu związków z UMCS i Lublinem 14 stycznia 2019 r. przyznano mu Medal Amicis Universitatis i Medal 700-lecia Miasta Lublin.
Fot. Dominika Polonis
1Zobacz galerię zdjęć