Otwarcie miejsca swobodnej zabawy nie może odbyć się w ciszy! Dlatego 1 lipca odbędzie się radosna inauguracja nowego sezonu w Rezerwacie Dzikich Dzieci.
Rezerwat Dzikich Dzieci to miejsce niezwykłe, pozwalające dzieciom rozwijać ich talenty w sposób niedyrektywny i samodzielny. W Rezerwacie dzieci same decydują, co i jak będą robić. Strażnicy i Strażniczki Zabawy strzegą tego, aby zabawa była samodzielnie wybrana, wewnętrznie motywowana i osobiście kierowana czyli w skrócie – najlepsza.
Zanim jednak wystartują weekendowe warsztaty, 1 lipca na godz. 9:00 zaplanowano uroczyste podciągnięcie sztandaru Rezerwatu Dzikich Dzieci.
Program na weekend otwarcia:
1 lipca / sobota:
godz. 11:00-13:00 – Gazeta Dzieci – warsztaty prasowe
Zapraszamy na wspaniałe warsztaty o Gazecie Dzieci prowadzone przez Jaśminę Wójcik. Podczas zajęć powstaną dziecięce legitymacje prasowe, kolekcje pomysłów na tematy do gazety, pierwsze próby tekstów, wywiady, fotorelacje i rysunki do specjalnego numeru o Rezerwacie, który będziemy mogli wydrukować na finał dzikiego sezonu. Wstęp wolny według kolejności przyjścia.
godz. 14:00-16:00 – Ziołowa spirala (permakultura) – warsztaty ogrodnicze
Zapraszamy na pachnące warsztaty ogrodnicze, na których powstania spirala ziołowa zaprojektowana i wykonana w naszym Dzikim Ogrodzie zgodnie z ideą ogrodnictwa permakulturowego. Spotkanie poprowadzi naczelna ogrodniczka i playworkerka Rezerwatu – Beata Wydra. Wstęp wolny według kolejności przyjścia.
2 lipca / niedziela:
godz. 10:00-12:00 – Danie z kociołka – warsztaty kulinarne
Zapraszamy na gotowanie przy ognisku, a właściwie to tuż nad ogniskiem. Poznamy przepis na danie jednogarnkowe, przyrządzane w specjalnym kociołku. Ciepły obiad gwarantowany! Wspólne gotowanie poprowadzi naczelna ogrodniczka i playworkerka Rezerwatu – Beata Wydra. Wstęp wolny według kolejności przyjścia.
godz. 10:00-16:00 – Tworzenie fotoreportażu o Rezerwacie Dzikich Dzieci
Zapraszamy na fotoreportaż w Rezerwacie z Jakubem Wróblewskim, który będzie zapraszał dzieciaki do wspólnego utkania opowieści o duchu tego miejsca. Wstęp wolny.
Idea Rezerwatu czerpie z definicji zabawy jako swobodnych działań dzieci. Dorośli zakładają Rezerwat, ale to dzieci go kształtują zgodnie z zasadami swobodnej zabawy (tzw. free play). Naszym celem wydarzenia jest wydzielenie otwartej przestrzeni w środku miasta i przystosowanie jej do kreatywnej, nieszablonowej zabawy, nastawionej na rozwój więzi i kompetencji społecznych, kulturowych i manualnych. Kształtują się więzi i postawy społeczne, rozwijają praktyczne umiejętności, inteligencję emocjonalną i przestrzenną. Rośnie samodzielność dzieci i poczucie własnej wartości.
źródło: CK Lublin