Dzień Unii Lubelskiej. Wystawa, koncert i pokaz fontanny

0
191

Miasto Lublin zaprasza mieszkańców i mieszkanki na uroczystości upamiętniające 454. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Tegoroczne obchody uświetni występ młodzieżowego Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna.

– Zawarta w naszym mieście w 1569 roku unia polsko-litewska, która połączyła tradycje i kultury różnych narodów żyjących we wspólnym państwie, jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. Wyjątkową częścią tegorocznych obchodów jest występ Chóru Kameralnego „Aidija” pochodzącego z Wilna, naszego miasta zaprzyjaźnionego, które w tym roku obchodzi swoje 700-lecie. Zapraszam mieszkańców i mieszkanki Lublina do wspólnego świętowania – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obchody Dnia Unii Lubelskiej rozpoczną się w sobotę (1 lipca) o godz. 11.00 na placu Litewskim, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Następnie o godz. 13.00 zaplanowano otwarcie wystawy czasowej pt. OBRRAZ w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Pl. Litewski 3). Ekspozycja jest premierową prezentacją twórczości Grupy OBRRAZ, skupiającej cenionych artystów, w większości profesorów wyższych uczelni artystycznych w Polsce, wśród których znajdują się m.in. Krzysztof Gliszczyński, Łukasz Huculak, Sławomir Marzec, Lech Twardowski i Tomasz Zawadzki.

Kolejnym punktem programu tegorocznych uroczystości będzie koncert „Sub Tuum Praesidium – Pod Twoją obronę” w wykonaniu Chóru Kameralnego „Aidija” z Wilna pod dyrekcją Romualdasa Gražinisa – dyrektora artystycznego i założyciela grupy. Wydarzenie odbędzie się o godz. 19.00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9, po mszy św. Natomiast o godz. 21.30 na fontannie multimedialnej zostanie zaprezentowany pokaz Unia Narodów opowiadający o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą i powstaniu jednej z najtrwalszych unii politycznych w historii. W programie pokazów na ten dzień znajduje się również widowisko „Lublin is YOUth”, które powstało w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 i w całości poświęcone jest młodości.

Dodatkowo w niedzielę (2 lipca) Chór Kameralny „Aidija” na placu Po Farze o godz. 12.00, poprowadzi krótki flashmob. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments