W Pracowni Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczęły się zabiegi z zakresu ginekologii. Operacje z użyciem robota da Vinci są już wykonywane w zakresie chirurgii i urologii. Równolegle trwają intensywne szkolenia dla personelu szpitala, które pozwolą uzyskać uprawnienia do przeprowadzania kolejnych operacji robotycznych.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W tym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, a w Polsce – ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę – dopiero od niedawna.

– Wykorzystanie chirurgii robotycznej da Vinci zmniejsza urazy wewnętrzne i krwawienia, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować komplikacje pooperacyjne. Narzędzia chirurgiczne nie tną przez wszystkie powłoki ciała, ale są wprowadzane przez kilkumilimetrowe otwory. Pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu. Szybciej też wraca do pełnej sprawności – mówi dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

– Pracujący metodą da Vinci operatorzy będą sukcesywnie zwiększać zarówno zakres, jak i ilość wykonywanych zabiegów – zapowiada Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Pierwszą operację z użyciem robota da Vinci w Pracowni Robotyki Operacyjnej przy al. Kraśnickiej przeprowadził w kwietniu br. dr n. med. Jerzy Draus – wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Szkolił chirurgów i personel medyczny w tym zakresie w ponad 40 szpitalach na terenie Skandynawii, Francji i Szwajcarii.

Z kolei operacje ginekologiczne z użyciem da Vinci rozpoczął w lubelskim szpitalu dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Doktor Nowakowski jest specjalistą położnictwa i ginekologii, w tym ginekologii onkologicznej.

W Pracowni Robotyki Operacyjnej wykonywane są także zabiegi urologiczne. Prostatektomia z użyciem robota da Vinci to najbardziej innowacyjna metoda leczenia nowotworów prostaty z zachowaniem potencji seksualnej i trzymaniem moczu oraz jedno- lub obustronnym zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych.

– Obecnie w naszym szpitalu w trakcie programu szkoleniowego, objętego certyfikacją, są cztery zespoły lekarzy: po jednym zespole urologicznym i ginekologicznym oraz dwa chirurgiczne. W skład każdego zespołu wchodzi dwóch lekarzy, operator i asystent. Po zakończeniu procesu szkoleniowego obecnych zespołów certyfikację rozpoczną kolejni. Docelowo planowane jest przeszkolenie 20 osób personelu medycznego, które zdobędą uprawnienia do przeprowadzania operacji robotycznych – wyjaśnia Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej w WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W przyszłości w szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej, w którym będą prowadzone szkolenia dla zespołów chirurgicznych z innych szpitali województwa lubelskiego i całej Polski. Szpital otrzymuje już zapytania w tej sprawie m.in. z Krakowa i Rzeszowa. Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia przyszłego operatora trwa kilka miesięcy.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments