W Europie niezmiennie popularny już od średniowiecza, a co ciekawe, został wynaleziony przez Słowian, ponad tysiąc lat temu. Wytwarza się go na drodze fermentacji chleba razowego. Kwas chlebowy jest napojem idealnym na upały, a ze względu na korzystny wpływ na florę bakteryjną organizmu, również niebywale cenny dla zdrowia. Jest bardzo smaczny, naturalnie gazowany i przyjemnie kwaśny co powoduje, że przeżywa swój ponowny renesans. Jest prosty do sporządzenia, dlatego warto pokusić się o samodzielne przygotowanie go w domu. Na zdrowie!

Składniki:

½ kg czerstwego chleba żytniego, razowego na zakwasie

1 łyżeczka skórki otartej z 1 cytryny

150 g cukru

20 g drożdży

garść rodzynek

Przygotowanie:

Chleb pokroić w grubą kostkę i przełożyć na blaszkę wyłożoną pergaminem. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni C. Podpiekać przez 20-25 minut, aż wyschnie i się zarumieni.

Przygotować 4 litrowy słój. Przełożyć do niego chleb, zalać wrzącą wodą i odstawić na 24 godziny.

Po tym czasie płyn przecedzić przez gazę, dodać cukier oraz drożdże rozpuszczone w ½ l ciepłej wody, skórkę z cytryny i ponownie przykryć gazą.

Słój ustawić w ciepłym i ciemnym miejscu (bez ekspozycji na słońce) na kolejne 24 godziny, do rozpoczęcia fermentacji.

Gdy kwas zacznie się pienić, po raz kolejny go przecedzić i przelać do szklanych butelek, napełniając je do 2/3 wysokości. Do każdej butelki wrzucić po kilka rodzynek i odstawić w chłodne miejsce na co najmniej 3 dni.

Butelki przechowywać w pozycji leżącej, w chłodnym i ciemnym miejscu.

* Kwas chlebowy jest gotowy do spożycia o 4 dniach, można go przechowywać w chłodnym miejscu do 4 tygodni.

Fot. Zdjęcie poglądowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments