Rocznica 20-lecia przystąpienia Polski do EU. Koncert w Lublinie

0
128

Miasto zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina do świętowania rocznicy 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przy dźwiękach muzyki klasycznej. Podczas Koncertu Beethovenowskiego będzie można usłyszeć między innymi zagraną na dwa fortepiany IX Symfonię d-moll op. 125, której fragment „Oda do radości” jest oficjalnym hymnem Unii Europejskiej.

– Mówiąc o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej podkreślamy prekursorską rolę unii lubelskiej, jako traktatu łączącego dwa państwa oraz ich wieloetniczne i wielokulturowe społeczeństwa. Dziś odwołujemy się do tej tradycji podejmując wyzwanie udziału w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Zapraszam Państwa na koncert, który jest jednym z wielu punktów lubelskich obchodów jubileuszu przyłączenia naszego kraju do europejskiej wspólnoty. Program wydarzenia łączy to, co muzycznie najbardziej polskie – polonezy Chopina z utworem, który jest hymnem Europy i Unii Europejskiej – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

28 kwietnia o godz. 18.00 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Jaczewskiego 4 przed lubelską publicznością wystąpią: Anna Górecka (fortepian) oraz Zbigniew Raubo (fortepian). Słowo o muzyce wygłosi prof. Teresa Księska-Falger. W programie koncertu zaplanowano utwory Fryderyka Chopina – Andante spianato i Wielki polonez Es-dur op. 22, Polonez A-dur op. 40 nr 1 i Polonez fis-moll op. 44, a także IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena w aranżacji Ferenca Liszta.

Koncert odbywa się w związku z ubieganiem się Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, za okazaniem wejściówek. Dystrybucja zaproszeń odbywać się będzie w dniach 22-23 kwietnia w godzinach 10.30-14.30 w Wydziale Kultury przy ul. Złotej 2. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 6 wejściówek.

Źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments