Marzysz o kawałku dżungli we własnym domu, ale boisz się, że nie masz ręki do roślin? Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, możesz być zabiegana i nie mieć do nich głowy. Mamy dla ciebie listę roślin, które przetrwają słabsze warunki i wybaczą jeśli zapomnisz o ich podlewaniu lub przesadzaniu.

Monstera dziurawa

Jedna z najbardziej „instagramowych” roślin ostatnich lat. Charakterystyczny kształt jej liści króluje na pościelach, tapetach czy materiałach biurowych. Do jej domowej hodowli wystarczy odrobina miejsca (może osiągnąć do 2 metrów wysokości) w dość słonecznym miejscu, jednak nie w pełnym słońcu. Przetrwa nieregularne podlewanie, a poić należy ją dopiero gdy ziemia całkowicie przeschnie. Warto regularnie obracać doniczkę, aby każdy liść mógł otrzymał swoją dawkę promieni słonecznych.

Aloes zwyczajny

Wyjątkowo łatwa w obsłudze i niekłopotliwa roślina, która może ci towarzyszyć przez wiele lat. Lubi stanowisko słoneczne, a podlewania potrzebuje dopiero w momencie kiedy podłoże w doniczce całkowicie się przesuszy. Nie przepada za nadmiarem wilgoci. Uwaga, chociaż żel z liści aloesu ma działanie lecznicze, to jego skórka jest trująca – lepiej trzymać roślinkę z dala od dzieci czy kotów.

Sansewieria gwinejska / wężownica

To roślina z rodziny sukulentów, która świetnie oczyści powietrze w mieszkaniu. Potrafi przetrwać w złych warunkach i jest długowieczna. Sansewieria lubi jasne stanowisko u umiarkowanej temperaturze (nie znosi jednak upałów) oraz umiarkowane podlewanie (woda nie może dostać się do środka rozety liściowej). Przesadza się ją dopiero, gdy korzenie rozrosną się tak, że rozsadzają doniczkę.

Dracena obrzeżona

Nazywana jest czasem smokowcem lub drzewkiem smoka. Dracena da sobie radę zarówno w dobrze nasłonecznionym, jak i lekko zacienionym miejscu – nie lubi tylko pełnego słońca. Latem wystarczy podlać ją raz na tydzień, zimą nawet rzadziej. ), a oprócz tego nie lubi być zbyt często podlewana. Wystarczy dostarczyć jej wody raz na tydzień latem, a zimą – jeszcze rzadziej, służy jej natomiast lekkie zraszanie.

Zamiokulkas zamiolistny

Prawdziwie „żelazna roślina”, idealna dla tych, którzy podlewają ją, tylko gdy sobie o tym przypomną. Zamiokulkas magazynuje wodę w zgrubiałych łodygach, gdy podlewa się go zbyt często – zaczyna gnić. Szybko rośnie w miejscu jasnym, na zacienionym stanowisku rośnie znacznie wolniej, a zielone barwa liści się pogłębia.

Grubosz drzewiasty

Grubosz drzewiasty znany jest także jako drzewko szczęścia. Rośnie wolno, nie wymaga przycinania, ani szczególnej opieki. Dobrze znosi nieregularne, lecz obfite podlewanie, wykonywane, gdy ziemia w doniczce się przesuszy. Lubi słoneczne stanowiska, latem można go wręcz wystawić na balkon.

Pilea peperomiowata

Popularna roślina – pieniążek, zawdzięcza swoje przezwisko liściom, przypominającym monety. Postawiona w miejscu z rozproszonym światłem będzie pięknie rosła. W zacienionym miejscu rośnie wolniej i ma ciemniejsze liście. Lubi obfite, lecz umiarkowanie częste podlewanie. Przed kolejnym podlaniem, trzeba poczekać aż ziemia zupełnie wyschnie.

Kaktusy

Klasyk początkującego ogrodnika. Idealna roślina dla tych, co zapominają o podlewaniu. Większość kaktusów jest mało wymagających. Wymagają słonecznego stanowiska i umiarkowanego podlewania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments