Kolejna przejażdżka rowerowa z Masą Krytyczną już w piątek, 27 lipca. Tym razem uczestnicy podążą śladami jednego z najsłynniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego Józefa Czechowicza, który rodzinnemu Lublinowi zadedykował kilka wierszy.
Nie jest powiedziane, że celebrowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości musi mieć sztywną formę apelu czy śpiewów patriotycznych. Kreatywność w obchodzeniu okrągłej rocznicy jest zadziwiająca. Rowerzyści z lubelskiej grupy Masa Krytyczna wraz z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami i fundacjami rowerowymi, postanowili połączyć siły w podróży historycznej. Partnerami Masy są Muzeum Czechowicza i Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie.
Na czele wyprawy stanie sam Józef Czechowicz. Miejsca, w których bywał poeta, wyznaczą trasę piątkowego przejazdu.
– 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zainspirowało nas do podążenia za Czechowiczem, który bardzo aktywnie walczył o wyzwolenie kraju. Podczas piątkowej wędrówki spotkamy się też z uczestnikami pieszego spaceru organizowanego przez Bramę Grodzką Teatr NN – mówi przedstawiciel Lubelskiej Masy Krytycznej, Jacek Śliwiński.
Przejazd rozpocznie się na placu Litewskim o godz. 18. Ze względu na jego wyjątkowy charakter będzie można zobaczyć oryginalny lubelski rower, który pamięta jeszcze czasy Czechowicza, a także wziąć udział w konkursie zamykającym imprezę. Nie zabraknie retro dodatków i stylizacji, które wprowadzą rowerzystów w nastrój dawnego Lublina, będzie można usłyszeć opowieści o literaturze i historii kryjącej się w zakamarkach miasta. Organizatorzy zapraszają do udziału całe rodziny i zapewniają, że przejażdżka będzie niezapomnianym przeżyciem.
– Zachęcamy wszystkich, nie tylko rowerzystów, którzy co miesiąc jadą z nami, ale też osoby zainteresowane historią miasta, postacią Czechowicza, literaturą, ciekawymi miejscami. Wszyscy mogą zabrać ze sobą rekwizyty, które pozwolą nam cofnąć się nieco w czasie – zaprasza Jacek Śliwiński.
Trasa przejazdu
Wyjazd z placu Litewskiego (PLAC CZECHOWICZA) – Kapucyńska – Narutowicza – plac Wolności – Bernardyńska – Żmigród – Wyszyńskiego – Zamojska – Rusałka – Dolna Panny Marii – Piłsudskiego – Lipowa – Ofiar Katynia – Biała – Obrońców Pokoju – Akademicka – Radziszewskiego – Plac Curie-Skłodowskiej – Sowińskiego – Poniatowskiego – Popiełuszki – Junoszy – Ćwiklińskiej – Snopkowska – Długosza – Leszczyńskiego – Czechowska – Lubomelska – Solidarności – Wodopojna – Świętoduska – Zielona – Staszica –Radziwiłłowska – plac Litewski (PLAC CZECHOWICZA).