Blisko tysiąc lat temu na dzisiejszym placu Łokietka i na części Krakowskiego Przedmieścia znajdował się cmentarz. A to oznacza, że tuż obok musiała istnieć osada. Potem przed Bramą Krakowską przebiegała fosa, głęboka aż na 8 metrów. Te odkrycia to efekt badań archeologicznych towarzyszących przebudowie deptaka.

Według najnowszych archeologicznych odkryć prowadzonych przy placu Łokietka, każdego dnia tysiące osób idąc do pracy lub kawiarni stąpają po pozostałościach historycznego cmentarza z XI w.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Lublin

Chowane były tu dzieci, osoby dorosłe, a przy każdych szczątkach leżały charakterystyczne przedmioty: dziecięce grzechotki, sprzączki, czy denary krzyżowe wybite pod koniec XI w. Średniowieczny cmentarz rozciągał się od Bramy Krakowskiej aż do Krakowskiego Przedmieścia 12.

Wszystko wskazuje na to, że po 1075 roku w Lublinie, w okolicy Starego Miasta istniała już pierwsza chrześcijańska osada. A jak wiadomo, najczęściej w okolicy cmentarza znajduje się kościół. Najbliższym na Starym Mieście byłby kościół św. Michała Archanioła, który stał na placu Po Farze. Jednak powstał on dopiero pod koniec XIII w., co wyklucza, żeby był częścią dopiero co odkrytego miejsca pochówku z XI w.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Lublin

Druga teoria mówi, że wszystkie 3 średniowieczne cmentarze odkryte w Lublinie, mogły stanowić jeden. – Niestety o ile miejsca pochówku na placu Po Farze i na placu Łokietka są niedaleko siebie, to ostatni, cmentarz na ul. Willowej jest znacznie od nich oddalony – mówi Rafał Niedźwiadek, archeolog z firmy Archee.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Lublin

Na początku podczas prac archeolodzy odkopali przed Bramą Krakowską barbakan (element średniowiecznych fortyfikacji), a później fosę o głębokości 8 metrów.

– Dla naszych przodków fosa była śmietniskiem, dla nas jest kopalnią skarbów – podkreśla Niedźwiadek. Fosa została zasypana, gdy miastu potrzebne było miejsce na plac handlowy nazwany Korcami. Do jej zasypania użyto nie ziemi, ale odpadów. Były to rzeczy, które w tym czasie nie były ludziom potrzebne: buty, skrawki materiału, czy fałszywe monety. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli też pionki do gry.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Lublin

Prace archeologiczne na placu Łokietka zakończyły się w piątek, 20 lipca i według zapewnień władz miasta, od czwartku będziemy mogli przechodzić z deptaka na wprost do Bramy Krakowskiej. Pozostałe prace będą prowadzone po bokach bramy. Zakończenie prac planowane jest na 14 sierpnia.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Lublin

WYKŁAD DLA MIESZKAŃCÓW

Według planów archeologów prowadzących wykopaliska, podczas Jarmarku Jagiellońskiego 18 sierpnia odbędzie się otwarty wykład dla mieszkańców Lublina, którzy będą chcieli usłyszeć więcej o dopiero co odkrytej historii Starego Miasta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments