W piątek (2 czerwca) rusza 12 edycja Kina Perła. Wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15.

Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywać się będą projekcje filmowe. Każdy dzień projekcji to konkretny cykl, opatrzony nazwą czy też hasłem, które charakteryzuje zgromadzone w nim filmy.

Kino Perła na dobre zadomowiło się w letnim kalendarzu kulturalnym wielu widzów, ale każdej, nawet najlepszej formule przydaje się czasem odrobina odświeżenia.

Dlatego w sezonie 2023 niedzielny cykl „Świat się śmieje” zastąpiliśmy blokiem „Zbrodnia (nie)doskonała”, w którym zaprezentujemy kino kryminalne, thrillery oraz produkcje, w których bohaterowie balansują na krawędzi prawa. Największym przebojem tegorocznych niedzieli z Kinem Perła jest bez wątpienia trylogia Donato Carrisiego, kultowego włoskiego autora kryminałów, który postanowił zostać również reżyserem i sfilmować swoje własne powieści. Efektem tego jest tryptyk: „Dziewczyna we mgle” (2017), „W labiryncie” (2019) oraz – prezentowane premierowo! – „Jestem otchłanią” (2022), którego seans, 27 sierpnia, zamknie tegoroczną edycję Kina Perła.

Najgorętsze hity zarezerwowaliśmy jednak na blok piątkowy, zatytułowany nieco przewrotnie „Klasyczny piątek”, w którym chcielibyśmy pokazać, że filmy sprzed kilku i więcej lat cały czas budzą radość, ekscytację albo lęk, czyli – innymi słowy – nieustannie mają moc przyciągania widzów. Na otwarcie piątkowego bloku, 2 czerwca – i tym samym na otwarcie całej tegorocznej edycji Kina Perła – przygotowaliśmy „Jokera” (2019) z genialną, oscarową kreacją Joaquina Phoenixa w roli tytułowej. Kolejne elektryzujące, piątkowe tytuły to m.in. „Matrix”, film, który na zawsze odmienił kino SF (seans 9 czerwca), „Casablanca”, romans wszech czasów między Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman (seans 23 czerwca), „The Bodyguard” z niezapomnianą Whitney Houston w roli głównej (seans 28 lipca) oraz „Kac Vegas”, jedna z najpopularniejszych komedii XXI wieku (seans 18 sierpnia).

Środy to blok „Gorąco, gorąco” z komediami, romansami i filmami, których akcja toczy się w letniej scenerii. Znalazły się tu między innymi: pełna zachwycających widoków komedia „Dwa bilety do Grecji” (seans 14 czerwca); kolejna, rozgrywająca się w letniej scenerii komedia Woody’ego Allena „Hiszpański romans” (seans 12 lipca) oraz kapitalnie obsadzony komediodramat „Boscy” z Penélope Cruz i Antonio Banderasem w rolach głównych (seans 16 sierpnia). To nie ostatnie spotkanie z piękną Penélope, bowiem zobaczymy się z nią jeszcze 23 sierpnia, podczas seansu dramatu „Bezmiar”, który również zostanie u nas wyświetlony premierowo.

W czwartki, w ramach bloku „Dziwny jest ten świat”, pokażemy przede wszystkim wielkie hity kina festiwalowego i niezależnego. Na otwarcie cyklu przygotowaliśmy dla Państwa ubiegłoroczną Złotą Palmę z Cannes, czyli jadowicie złośliwą i niepoprawną politycznie satyrę Rubena Östlunda „W trójkącie” (seans 8 czerwca). To już druga Złota Palma tego reżysera, dlatego pomyśleliśmy, że warto przypomnieć pierwszą: „The Square” (2017), piekielnie zabawną komedię, wyśmiewającą absurdy współczesnego rynku sztuki (seans 20 lipca). W cyklu czwartkowym pokażemy również najnowsze produkcje wybitnych twórców kina niezależnego: niepokojący dramat „Men” Alexa Garlanda (autora oscarowej „Ex Machiny”) ze znakomitą Jessie Buckley w roli głównej (seans 15 czerwca) oraz „Matki równoległe” Pedra Almodóvara, którego kolejne filmy regularnie goszczą w repertuarze Kina Perła (seans 29 czerwca).

Soboty tradycyjnie oddajemy we władanie kinematografii polskiej, w ramach bloku „A to Polska właśnie”. W tym roku będą to szczególnie mocne tytuły. Na otwarcie cyklu przygotowaliśmy wystrzałową biografię Kaliny Jędrusik „Bo we mnie jest seks” (seans 3 czerwca), a już tydzień później zaprezentujemy nominowany do Oscara dramat w reżyserii Jerzego Skolimowskiego „IO” (seans 10 czerwca). Ponadto w soboty obejrzymy również dwa tytuły, które zdobyły Złote Lwy, najcenniejszą statuetkę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: „Silent Twins” (seans 1 lipca) oraz przepiękną, pełną nostalgii animację „Zabij to i wyjedź z tego miasta (seans 15 lipca). Na szczególną uwagę zasługują również dwa dokumenty, które w ubiegłym sezonie odniosły spore sukcesy artystyczne i kasowe: „Lombard” czyli kapitalna, słodko-gorzka opowieść o gigantycznym lombardzie z dzielnicy Bobrek w Bytomiu (seans 5 sierpnia) oraz „Simona”, przejmująca opowieść o Simonie Kossak, wielkiej miłośniczce i popularyzatorce przyrody (seans 12 sierpnia). Cykl sobotni zamknie za to „Zołza”, częściowo autobiograficzna opowieść o carycy polskich seriali, Ilonie Łepkowskiej (seans 26 sierpnia).

Pełny repertuar dostępny jest na stronie www.kinoperla.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments