Rozpoczyna się rekrutacja do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Na nowych uczniów czeka niemal 6,5 tys. miejsc w szkołach prowadzonych przez miasto. Rekrutacja rusza w poniedziałek (16 czerwca), a czas na złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru mija 24 czerwca.

– Wybór nowej szkoły to jedna z ważniejszych decyzji, która kształtuje ścieżkę edukacji na kolejne lata. Zachęcam kandydatów do zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin. Placówki zapewniają zarówno ogólne kształcenie rozszerzone w zakresie wybranych przedmiotów, jak i kierunkowe, dając możliwość szkolenia w ponad 60 zawodach. Wszystkim ośmioklasistom życzę powodzenia na egzaminach i zapraszam do naszych szkół – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.

Szkoły ponadpodstawowe, których organem prowadzącym jest Miasto Lublin przygotowały dla kandydatów 6410 miejsc w 202 oddziałach rekrutacyjnych, w tym 115 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 69 oddziałów w technikach i 18 oddziałów w szkołach branżowych I stopnia. Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czeka 214 miejsc w 24 oddziałach. W odniesieniu do bieżącego roku szkolnego liczba oddziałów wzrośnie o ponad 30%.

Kandydaci liceów ogólnokształcących mają do wyboru oddziały z rozszerzeniami w zakresie przedmiotów humanistycznych, matematyczno-fizyczno-informatycznych, biologiczno-chemicznych i  innych, w zależności od oferty przygotowanej przez szkołę. W tym roku po raz pierwszy młodzież będzie mogła wybrać w systemie rekrutacji zawód technika dekarstwa. Pełny wykaz zawodów znajduje się na stronie zawodowcy.lublin.eu.

Przebieg rekrutacji

Kandydat do pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej może wybrać trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w danej szkole. Kandydaci do klasy międzynarodowej, klas dwujęzycznych i sportowych muszą przystąpić do sprawdzianu kompetencji językowych lub sprawdzianu sprawności fizycznej. Terminy sprawdzianów publikowane są na stronach poszczególnych szkół. Wybierając szkołę techniczną lub branżową, kandydat zobowiązany jest wykonać badania przydatności do zawodu – są one realizowane bezpłatnie, na podstawie wzoru skierowania udostępnionego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

TERMINY

Przypominamy najważniejsze terminy dotyczące kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Od 16 maja do 24 czerwca (do godz. 15.00) mają czas na wybór preferencji i złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru. Ewentualna zmiana preferencji możliwa będzie w terminie od 24 czerwca do 14 lipca do godz. 15.00. W przypadku kandydatów do oddziałów międzynarodowych, dwujęzycznych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego wnioski przyjmowane są do 31 maja. Publikacja list osób zakwalifikowanych do przyjęcia nastąpi 22 lipca, natomiast 29 lipca poznamy listę osób przyjętych. Z kolei od 2 sierpnia do końca miesiąca będzie trwała rekrutacja uzupełniająca.

Gdzie wypełnić wniosek

Wypełnienie i złożenie wniosku w systemie rekrutacyjnym będzie możliwe od poniedziałku (16 maja) za pośrednictwem strony internetowej edu.lublin.eu, w zakładce aplikacje dla rodziców.

Źródło: Urząd Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments