Ruszyły Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

0
376

Od niedzieli, 25 sierpnia, trwają Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Wyjątkowi artyści dadzą jeszcze 4 koncerty w Kościele pw. Świętego Krzyża na ul. Pogodnej w Lublinie. Znamy szczegółowy program.

Za nami pierwszy koncert, w którym na organach zagrała Gail Archer. Amerykańska organistka i dyrygentka słynie z pierwszego na świecie wykonania w całości wszystkich utworów Oliviera Messiana. W przygotowanym przez artystę programie usłyszeliśmy m.in. preludium Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna, Fanny Mendelssohna-Hensela.

Kolejny koncert odbędzie się w niedzielę 1 września. Wystąpią sopranistka Hanna Zajączkiewicz, absolwentka śpiewu solowego w Cinservatorio Statale di Musica w Veronie oraz Michał Kopyciński na fisharmonii. Usłyszymy ich w utworach Cesara Francka i Sigfrieda Karg-Elerta.

W kolejną niedzielę, 8 września, do organów zasiądzie Maurizo Mauffezzoli, prezes stowarzyszenia muzycznego Organs-Art & Villages Camerino. Włoski artysta zaprezentuje program składający się m.in z utworów Frescobaldiego, Bellinzaniego, Micolo Morettiego, Pierre Dumage i Dietricha Buxtehude.

15 września usłyszymy muzykę płynącą z organów za sprawą Gedymina Grubby w programie Johanna Sebastiana Bacha. W piątek, 20 września, w ostatnim koncercie zaprezentuje się Henryk Gwardak. Były organista katedry św. Mikołaja w Elblągu obecnie mieszka na Wyspach Alandzkich, gdzie pracuje jako kantor i akompaniator. Zagra utwory Johanna Sebastiana Bacha, Johna Stanleya, Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Karola Kurpińskiego.

Fundacja Sono Organi już po raz 6. postanowiła zorganizować Festiwal Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Pomysłodawcą jest Michał Kopyciński, który wystąpi podczas festiwalu, 1 września.

Program:

1 września: Hanna Zajączkiewicz – sopran (Olsztyn); Michał Kopyciński – fisharmonia (Lublin)
8 września: Maurizo Mauffezzoli (Włochy)
15 września: Gedymin Grubba (Pelplin)
20 września: Henryk Gwardak (Krynica Morska)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments