„Rytuał Przodków”. Widowisko z obrzędami w Chatce Żaka

0
438

„Rytuał Przodków” to widowisko, które zostało stworzone przez Teatr Imperialny i zostanie wystawione w ACK UMCS „Chatce Żaka”. Możecie w nim wziąć udział w sobotę (4 lipca) o godzinie 20 i 21:30.

Rytuał to próba adaptacji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej słowiańskiej kultury. Punkt wyjścia do kompozycji stanowi mickiewiczowski opis obrzędu, na którego kanwie rozciąga się muzyczna opowieść, pełna pieśni, splatająca w sobie historię kilku dusz przybyłych do naszego świata.

Na czym polega rytuał?

Scena na czas widowiska staje się miejscem rytuału, pełnym ceremonialnych przedmiotów, jedzenia i napojów potrzebnych, aby uczta między żywymi i umarłymi mogła się odbyć. Najważniejsze w całym obrzędzie jest światło świec, które jak latarnia morska dla dusz, wskazuje drogę podróżnikom z zaświatów do miejsca spotkania. W tym widowisku aktorzy stają się guślarzami dziadów. Każdy z nich jest medium, które udostępnia swoje ciało i głos, aby dać przemówić duchom zmarłych.

Wytyczne sanitarne

Ze względów na epidemię koronawirusa na wydarzenie należy zapisać się poprzez formularz. Jednorazowo w obrzędzie może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Podczas widowiska należy używać maseczki ochronnej, a także pamiętać o dezynfekcji rąk oraz zachowania 2 metrów odległości między innymi.

Formularz

Spektakl stworzyli: Ekaterina Sharapova, Przemysław Mrowiński, Tomasz Tyczyński, Bartosz Kumor, Krystian Basiński, Joanna Jakubczak, Justyna Sadczuk, Weronika Superson, Anna Mou Burzak, Karolina Kaszlikowska, Daniel Grabowski, Kamil Żarek, Milena Mnich, Klaudia Klauzińska, Aleksandra Klimek.

Fot. Grafika Agnieszka Dudek/Materiały organizatorów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments