Współpraca Miasta Lublin z Polską Korporacją Recyklingu przy międzynarodowym projekcie, kampanie edukacyjne oraz system czerwonych kartek w celu poprawy jakości selektywnej zbiórki odpadów. Wszystko po to, żeby pokazać jak ważny jest recykling dla środowiska naturalnego i dlaczego trzeba segregować odpady. W zakładzie Polskiej Korporacji Recyklingu przy ul. Metalurgicznej zaprezentowano procesy, jakim poddawany jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w celu odzyskania jak największej ilości cennych surowców.
– Recykling materiałów powstałych z odpadów to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone, lecz ponownie przetwarzane – dotyczy to takich surowców wtórnych jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy metale. Odzyskane materiały mogą być wykorzystane ponownie, część z nich można przetwarzać kilka czy kilkanaście razy, a niektóre, jak aluminium czy szkło, bez końca. Podstawą recyklingu jest więc dokładna i prawidłowa segregacja odpadów, a to działanie w największym stopniu zależy od każdego z nas – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Miasto Lublin od lat współpracuje z Polską Korporacją Recyklingu Sp. z o.o., która jest jednym z największych tego typu zakładów w kraju. Spółka odpowiada za organizację systemu odbioru i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego od mieszkanek i mieszkańców Lublina, a od tego roku jest też partnerem Miasta przy realizacji międzynarodowego projektu w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin