Odpalenie miejskiej iluminacji zainauguruje Festiwal Bożego Narodzenia, od lat wpisany w świąteczny kalendarz miasta. Uroczyste spotkanie z mieszkankami i mieszkańcami Lublina tradycyjnie odbędzie się 6 grudnia przed Ratuszem.

– Serdecznie zapraszam wszystkie mieszkanki i mieszkańców Lublina, szczególnie tych najmłodszych na wspólne odpalenie miejskiej iluminacji świątecznej. Jak co roku, spotkaniem tym rozpoczniemy Festiwal Bożego Narodzenia, który oferuje wiele możliwości spędzenia świąteczno-noworocznego czasu w naszym mieście. W tegorocznym programie Festiwalu znalazły się, m.in. koncerty kolęd, warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych, czy świąteczna gra miejska. Gorąco zachęcam do udziału w zaplanowanych wydarzeniach – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Festiwal Bożego Narodzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpocznie się 6 grudnia, o godz. 16.00 uroczystym odpaleniem miejskiej iluminacji świątecznej na pl. Łokietka. Spotkanie umili koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu The Fedor Family, rodzinnej grupy złożonej z profesjonalnych muzyków różnych pokoleń. Z kolei na najmłodszych uczestników wydarzenia czekają drobne upominki od Świętego Mikołaja.

Miejskie iluminacje, jak co roku rozświetlą deptak, Stare Miasto i plac Litewski. Latarnie i drzewa na deptaku zostaną udekorowane instalacjami świetlnymi, a w ścisłym centrum miasta znajdą się okolicznościowe standy z motywami świątecznymi. Altanka inspirowana architekturą i freskami Kaplicy Trójcy Świętej stanie na ul. Grodzkiej, ramka do zdjęć z napisem „Wesołych świąt życzy Lublin” oraz podświetlana figury anioła i pary mieszczan w renesansowych strojach zdobić będą plac Litewski, świąteczna bombka i figury anioła znajdą się na Rynku, figura pisarza na deptaku, a prezent i anielskie skrzydła pojawią się na pl. Łokietka. Serce z napisu I Love Lublin zostanie zmienione na choinkę, Stare Miasto udekorują girlandy świetlne i kolorowe gwiazdy autorstwa Jarosława Koziary, a na placu Łokietka stanie 13-metrowa choinka.

W tym roku na mieszkanki i mieszkańców Lublina czeka świetlna nowość. W najbliższych dniach na placu Litewskim pojawi się świąteczna karuzela, wizualnie dopasowana do już istniejących elementów miejskiej iluminacji. Obrotowa instalacja ma średnicę 6 metrów i jest wyposażona w system dźwiękowy, z którego użytkownicy usłyszą świąteczną muzykę.

W tegorocznym programie Festiwalu znalazły się koncerty kolęd, jarmarki i kiermasze, świąteczna gra miejska, spacery z przewodnikiem, podczas których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. o lubelskich zwyczajach bożonarodzeniowych oraz warsztaty rękodzielnicze. W ramach Festiwalu zaplanowano także wspólne kolędowanie w Szopce Bożonarodzeniowej, która stanie na styku deptaka i placu Litewskiego.

Szczegółowy program Festiwalu Bożego Narodzenia znajduje się na stronie swieta.lublin.eu.

Źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments