Bardzo często można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie OC, po prostu zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług skorzystamy. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest wypowiedzenie polisy OC u obecnego ubezpieczyciela, gdyż w innym wypadku zostanie ono odnowione automatycznie, a my zostaniemy z podwójnym OC na koncie. Jak skutecznie wypowiedzieć polisę OC?

Polisa OC – najważniejsze informacje

Na sam start warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest polisa OC. Wielu kierowców nie wie o niej bowiem zbyt wiele poza faktem, że posiadanie jej jest obowiązkowe w przypadku każdego samochodu osobowego, który został zarejestrowany na terenie Polski. Polisa OC to nic innego jak umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, a także ubezpieczeń komunikacyjnych.

Dużo na temat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a dokładniej jego komunikacyjnego rodzaju można dowiedzieć się z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Określa ona zakres działania tego ubezpieczenia, a także jego sumy gwarancyjne.

Każda polisa OC zawierana jest na rok, a po upłynięciu terminu automatycznie się odnawia, chyba że auto w trakcie jej trwania zmieniło właściciela. Świadczenia wypłacane z tytułu ubezpieczenia OC obejmują takie rzeczy jak koszt holowania auta po kolizji, koszt wynajmu auta zastępczego, naprawy pojazdu, pokrycie kosztów dodatkowego badania technicznego, jeśli było wymagane, wyrównanie za utratę wartości auta, a także zwrot kosztów za leczenie, odszkodowanie za utracone dochody, rentę na zwiększone potrzeby lub z tytułu niezdolności do pracy, a także zadośćuczynienie za cierpienia fizyczne i psychiczne. Na szkody osobowe suma gwarancyjna to 5 210 000 euro. W wypadku szkód w mieniu wynosi ona z kolei 1 050 000 euro.

Jak skutecznie wypowiedzieć polisę OC?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć kiedy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia OC. Możemy dokonać takiej czynności, gdy chcemy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe po zakończeniu okresu trwania obecnej polisy, po zakupie lub otrzymaniu jako właściciel nowego samochodu osobowego, gdy samochód zostanie oddany na złom i wyrejestrowany, a także w razie wystąpienia tak zwanego podwójnego OC, gdy zapomnimy o wypowiedzeniu obecnej umowy i podpiszemy nową w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. O ostatniej sytuacji więcej możemy dowiedzieć się poprzez odwiedzenie strony https://wypowiadamoc.pl/oplata-oc-po-terminie.

Przede wszystkim, by wypowiedzieć polisę OC będzie potrzebny nam odpowiedni dokument. Możemy sporządzić go samodzielnie, lecz wtedy łatwo popełnić błąd, a także nie każdy ma ochotę na odręczne pisanie całego dokumentu. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że jest to znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wystarczy bowiem użycie wzoru, który znajdziemy w internecie.

Dlaczego warto zdecydować się na rezygnację z polisy OC?

Jak wiadomo w wypadku ubezpieczenia OC główna różnica pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych to cena, którą należy zapłacić za polisę. Z tego powodu bardzo często można znaleźć znacznie lepszą ofertę, która będzie nawet kilkaset złotych tańsza i w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy, które przeznaczymy na przykład na paliwo. Dlatego właśnie warto wypowiedzieć umowę polisy OC i nie martwić się tym, że odnowi się ona automatycznie, gdyż my będziemy posiadać już wtedy nową i znacznie korzystniejszą finansowo polisę.

Grafika: freepik.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments