Wiele osób mających wadę wzroku staje przed wyborem formy korekcji, która będzie pasowała do ich stylu życia, wyglądu czy wygody. Najczęstszym wyborem są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Obie te formy posiadają zarówno zalety, jak i wady. Dlatego ważne jest, żebyśmy przed podjęciem decyzji zastanowili się nad rozwiązaniem, które będzie dla nas lepsze.

Wybór pomiędzy okularami a soczewkami to sprawa indywidualna. Jedni stwierdzą, że codzienne nakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych, czyszczenie i pielęgnacja przy użyciu specjalnych płynów zajmą zbyt wiele czasu. Inni postawią na swobodę i zrezygnują z okularów, kosztem poświęcenia kilku minut na codzienną obsługę soczewek.

– Zastanawianie się, w jaki sposób będę korygować wadę wzroku, okularami czy soczewkami, to niewłaściwe pytanie. Te dwie formy korekcji powinny się ze sobą łączyć, ponieważ wzajemnie się uzupełniają – uważa Jarosław Wieczorek z Pracowni Optycznej w Lublinie. – Niemal nie zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś planuje nosić tylko soczewki. Są natomiast sytuacje, w których lepiej i wygodniej jest nosić soczewki, a w momencie kiedy np. zachorujemy lub będziemy mieli po prostu gorsze samopoczucie, wtedy lepszym rozwiązaniem będą okulary korekcyjne – dodaje.

Zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary są odpowiednim sposobem korygowania wszystkich wad. – Niezależnie od tego, czy ktoś ma nadwzroczność czy krótkowzroczność, prezbiopie czy astygmatyzm – dodaje Jarosław Wieczorek.

Soczewki – od czego zacząć?

Przygoda z noszeniem soczewek powinna zacząć się w gabinecie specjalisty – lekarza okulisty lub optometrysty.

– Należy wtedy sprawdzić nie tylko wadę wzroku, ale i stan naszych oczu: czy nie występuje nadmierna suchość, czy nie ma infekcji lub innych przeciwwskazań do noszenia soczewek – mówi Wieczorek. Osoba wykwalifikowana odpowiednio dobierze soczewki, nauczy zakładania i zdejmowania, a także zwróci uwagę na wszelkie aspekty związane z noszeniem soczewek kontaktowych. Wymagają one od nas większej dbałości i większej higieny. Musimy pilnować w jaki sposób przechowujemy soczewki i unikać sytuacji, w których nasze mogłyby one mieć kontakt z wodą, np. prysznic, basen.

Zaletą soczewek jest to, że dają osobie noszącej większą swobodę. – Okulary nie sprawdzą się w pewnych sytuacjach. Mam tu na myśli aktywność fizyczną np. uprawianie sportów, wędrówki piesze, a nawet taniec, gdzie mogą być one po prostu niewygodne – zaznacza Jarosław Wieczorek.

W soczewkach kontaktowych mamy też większe pole widzenia, ponieważ soczewka podąża za ruchem oka, dokładnie w stronę, w którą patrzymy. Obecnie na rynku dostępne są soczewki kontaktowe, które posiadają już filtry UV. Jest to dla nas bardzo korzystne i bardzo zdrowe.

Ryzyko powikłań

Niewątpliwie najważniejszą wadą soczewek kontaktowych będzie pewien reżim związany z ich używaniem. – Należy pamiętać o tym, że zakładając czy zdejmując soczewki należy umyć ręce – zaznacza Jarosław Wieczorek.

Przy soczewkach kontaktowych mamy też większe ryzyko powikłań, które nie wystąpiłyby u osób noszących okulary. – Dzieje się tak ze względu na bezpośredni kontakt soczewki ze spojówką. Dotykając soczewek i później gałki ocznej możemy przenieść na oko różne choroby – uczula Wieczorek. – Dlatego tak ważne jest aplikowanie soczewek u specjalisty, który zwróci uwagę na możliwe zagrożenia, a także przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych.

Gdy skończysz 40 lat

Z wiekiem zmniejsza się akomodacja, czyli zdolność ostrego widzenia obiektów, które są blisko. Zmienia się gospodarka hormonalna i skład łez. Nie jest to jednak przeciwwskazanie do noszenie soczewek kontaktowych.

– Osoby po 40 roku życia, które potrzebują innej korekcji do noszenia na co dzień i innej do czytania mogą używać soczewki kontaktowe multifokalne – zauważa Wieczorek. Soczewki multifokalne działają podobnie jak okulary ze szkłami progresywnymi. Zapewniają jednocześnie ostre widzenie dali i bliży.

Typy soczewek

Istnieje kilka typów soczewek. W zależności od czasu noszenia wyróżniamy: jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Zarówno soczewki dwutygodniowe i miesięczne musimy wieczorem zdejmować, czyścić, przechowywać w odpowiednim specjalnie do tego przeznaczonym płynie. Rano, po umyciu rąk, zakładamy je na oczy.

Soczewki jednodniowe są jednorazowe. Zakładamy je rano, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy. – Odchodzi nam cała ta pielęgnacja. Jest to najzdrowszy tryb noszenia soczewek ze względu na to, że codziennie rano zakładamy nową, świeżą i sterylną parę soczewek – mówi Wieczorek.

Osoby, które zmagają się z chorobami upośledzającymi metabolizm np. z cukrzycą, są bardziej narażone na wystąpienie różnych powikłań przy noszeniu soczewek kontaktowych. – Przy odpowiednim doborze soczewek i stałej kontroli jest to dopuszczalne, wiąże się ze zwróceniem większej uwagi na sposób użytkowania soczewek – zauważa nasz ekspert.

Soczewki kontaktowe mogę mieć inne zastosowanie niż tylko do korekcji wady wzroku. Mogą spełniać funkcję opatrunkową po zabiegach okulistycznych lub być wykorzystywane jako nośnik leków. Nasączone są one odpowiednim roztworem. Podczas noszenia soczewki na oku, lek jest ciągle uwalniany przez co proces leczenia trwa nieustannie.

Od 1 kwietnia, i na razie tylko w USA i Kanadzie, pojawią się na rynku soczewki, które przyciemniają się na słońcu. Chronią nas przed promieniami słonecznymi. – Jest to delikatne przyciemnienie, jednak znacznie poprawia komfort patrzenia – mówi Jarosław Wieczorek.

Soczewki idealne na noc

Jeśli nie chcemy nosić soczewek w ciągu dnia to możemy pomyśleć o nowej formie korekcji wzroku. – Już jakiś czas temu pojawiła się u nas innowacyjna metoda korekcji, jaką są soczewki ortokorekcyjne. Nakładamy je na noc. Podczas snu soczewka formuje w odpowiedni sposób naszą rogówkę – wyjaśnia Wieczorek. Dzięki takim soczewkom bez problemu możemy chodzić w ciągu dnia bez okularów. Ta metoda też ma oczywiście swoje ograniczenia i sukces jej stosowaniu zależy od systematyczności.

Soczewki kontaktowe to dobry sposób na korygowanie naszej wady wzroku. Należy jednak pamiętać, że okulary mogą być w wielu sytuacjach niezastąpione. Dlatego osoba używająca soczewek kontaktowych powinna mieć również okulary z aktualną mocą szkieł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments