Każda nalewka wieloowocowa, nastawiana z początkiem lata, jest niepowtarzalna w smaku i niemożliwa do odtworzenia następnego sezonu. Na jej oryginalność wpływa różnorodność dostępnych, sezonowych owoców, których słodycz i aromat zależy od pogody. Warto przygotować duży słój, do którego, partiami będzie się dokładać kolejne porcje owoców, poczynając od pierwszych truskawek, czereśni, jagód, malin, winogron, a kończąc na morelach i śliwkach. Każdą partię owoców należy zalać 70 % spirytusem (tyle alkoholu, by zakryć owoce). Na zdrowie!

Nalewka reńska

Do słoja wkładać w równych proporcjach: truskawki, wiśnie, agrest, morele, brzoskwinie, renklody, mirabelki, gruszki, pomarańcze, ananas, mandarynki.

Owoce pestkowe wydrylować, cytrusy cienko obrać ze skórki (bez białego miąższu), usunąć pestki i pokroić w cienkie plasterki.

Owoce zasypać dowolną ilością cukru i zalać winiakiem lub rozcieńczonym spirytusem, wymieszać, szczelnie zamknąć i odstawić na trzy tygodnie w chłodne miejsce.

Po tym czasie przefiltrować nalewkę, przelać do butelek, zakręcić i odstawić do piwniczki na kilka miesięcy.

Nalewka kresowa

Do słoja wrzucić kilogram umytych i wydrylowanych wiśni, ½ kg czarnych porzeczek, wlać sok z malin (wcześniej utrzeć ½ kg malin z dwoma łyżkami cukru pudru, odstawić na dobę i odcisnąć sok) oraz litr spirytusu 70%, dodać ½ kg cukru pudru (lub połowę wagi, jak kto lubi), zakorkować i odstawić do czasu rozpuszczenia cukru.

Po tym czasie dodać 5 gramów zmiażdżonych gorzkich migdałów, nieduży kawałek kory cynamonu i 2 goździki. Szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na 6 tygodni, od czasu do czasu poruszając słojem.

Przefiltrować, rozlać do butelek, zamknąć i przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu przez pół roku.

Nalewka tutti frutti

Do słoja włożyć łącznie 2 ½ kg różnych owoców: poziomek, truskawek, porzeczek, jeżyn, jagód, malin w zależności od sezonu i upodobań.

Wiśnie i śliwki wydrylować, jabłka i gruszki pozbawić gniazd nasiennych, pokroić na kawałki.

Dodać suszone owoce głogu, dzikiej róży, rodzynki, figi (łącznie 25 dkg) oraz pokrojone owoce pomarańczy i cytryn (łącznie 25 dkg) oraz skórkę z pomarańczy i cytryny (bez białej części). Wlać 1 litr wódki i dwa litry spirytusu (alkohol powinien przykryć owoce), szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na 4 tygodnie. Od czasu do czasu potrząsnąć słojem.

Nalewkę zlać do słoja, zakręcić i odstawić. Owoce przełożyć do drugiego słoja, zalać syropem cukrowym (sporządzonym z 1 kg cukru na 1 litr wody). Odstawić na kilkanaście dni, dobrze wymieszać i zlać, odciskając owoce. Oba płyny połączyć, przefiltrować i odlać do butelek. Odstawić do piwniczki na 6 miesięcy.

* Można część nalewki zostawić w postaci wytrawnej, a tylko do pozostałej reszty dodać syrop cukrowy, wedle upodobań.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments