Pokrzywa to niedoceniana w kuchni roślina, a przecież jest pełna cennych witamin i minerałów. Może być dodatkiem do sałatek, zup, jajecznicy, koktajli, farszu do pierogów i tarty. Pokrzywa jest smaczniejsza od szpinaku i z powodzeniem może go zastępować. Młoda jest najlepsza, dlatego w kwietniu i maju koniecznie wykorzystujcie ją w swojej codziennej diecie. Co ważne, pokrzywę należy zbierać z dala od obszarów przemysłowych oraz wybierać tylko młode rośliny, gdyż w starszych liściach i w kwitnących pędach, gromadzą się toksyczne substancje, szkodliwe dla wątroby i nerek. Jedzmy pokrzywę na zdrowie!
Lemoniada pokrzywowa
Należy przygotować około 300-500 g pokrzywy. Liście przelać wrzątkiem i przełożyć do miski z lodem. Zahartowane liście pokrzywy przełożyć do blendera, dodać ½ litra schłodzonej wody mineralnej i sokiem z 1 cytryny, dodać kilkucentymetrowy kawałek imbiru i zmiksować. Przecedzić, dodać kolejne ½ litra wody mineralnej, ½ szklanki miodu lub syropu z agawy, zamieszać. Podawać z kostkami lodu.
Zupa pokrzywowa
Składniki:
40 dag kości wołowych
25 dag piersi z kurczaka
2 cebule
2 liście białej kapusty
40 dag ziemniaków
3 małe marchewki
1 łyżeczka ziaren kolorowego pieprzu
20 dag liści młodej pokrzywy
2 łyżki masła
3 łyżki bułki tartej
2-3 łyżki mleka
2 ząbki czosnku
sól, cukier, pieprz czarny mielony
jajka przepiórcze, ugotowane na twardo (8-10 sztuk)
Przygotowanie:
Kości wołowe i pierś z kurczaka zalać 2,5 litra zimnej wody, gotować przez 40 minut na małym ogniu, zdejmując gromadzący się szum.
Do wywaru dodać: pokrojoną w ćwiartki cebulę, całe liście kapusty, całą marchewkę, obrane i pokrojone w połówki ziemniaki oraz pieprz ziarnisty. Gotować 25-30 minut, do miękkości warzyw. Przecedzić na sicie. Liście pokrzywy umyć i gotować w osolonej wodzie 10 minut. Odcedzić na sicie.
Ugotowaną marchew i ziemniaki pokroić na plasterki, kurczaka w grube plastry, liście kapusty w paseczki. Do garnka z wywarem dodać pokrojone warzywa, liście pokrzywy, mięso, doprawić solą i pieprzem, dodać wyciśnięty przez praskę czosnek i zagotować.
Na rozgrzanej patelni rozpuścić masło, zrumienić bułkę tartą i zalać mlekiem, zasmażyć. Zasmażkę dodać do zupy, zamieszać i garnek zdjąć z ognia. Dodać natkę pietruszki. Na talerzu wyłożyć przekrojone połówki jajek, nalać zupę. Serwować z oddzielnie podanym jogurtem lub kwaśną śmietaną.
Sałata z pokrzywą
Składniki:
1 mała sałata masłowa
garść liści młodej pokrzywy, babki lancetowatej, szczawiu
po kilka listków mięty, szałwii i koniczyny
3 jajka ugotowane na twardo
150 ml jogurtu naturalnego
50 ml słodkiej śmietanki 30%
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka soku z cytryny
sól, pieprz czarny, mielony
kwiaty nasturcji, stokrotki, koniczyny do dekoracji
Przygotowanie:
Liście pokrzywy sparzyć wrzątkiem i osączyć na sicie. Sałatę, pokrzywę, babkę lancetowatej, szczaw pokroić w paseczki. Dodać liście pozostałych ziół, wymieszać całość z pokruszonymi jajkami. Przełożyć do salaterki, udekorować jadalnymi kwiatami.
Przygotować sos: połączyć jogurt, śmietanę, oliwę, sok z cytryny i miód. Doprawić solą i pieprzem.
* Sos podawać oddzielnie, jako dresing do sałatki.
Tarta chlebowa z pokrzywą
Składniki:
Ciasto chlebowe: 3 szklanki razowego chleba pokrojonego w drobną kostkę * 0,5 szklanki orzechów włoskich * 0,5 szklanki wody * 3 łyżki oliwy z oliwek * 4 ząbki czosnku * szczypta soli
Nadzienie: 800 g pokrzywy * 200 g białego sera * ½ szklanki śmietanki * 2 jajka * macierzanka * 1 łyżeczka kurkumy * oliwa, sól, ziarna pieprzu
Przygotowanie:
Ciasto chlebowe: Czosnek przecisnąć przez praskę, orzechy rozdrobnić. Dodać sól, chleb, oliwę i wodę. Energicznie wyrobić wszystko na masę z grudkami. Masa powinna mieć lepką, plastyczną konsystencję. Gotową masę chlebową wylepić formę wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na 15 minut. Wyjąć podpieczone ciasto.
Farsz: W rękawiczkach oczyścić liście pokrzywy, umyć i sparzyć przez kilka minut we wrzącej, osolonej wodzie. Odsączyć pokrzywę, rozgnieść, pokroić na duże kawałki i podsmażyć na oliwie. Wymieszać pokrzywy z serem, śmietanką wymieszaną z jajkami, macierzanką, kurkumą, szczyptą soli i świeżo zmielonym pieprzem. Na podpieczone ciasto wyłożyć farsz, włożyć do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni C, piec przez około 40 minut.