„Miasto to też Twój dom”. Ruszyła akcja, która ma nas zmotywować i zachęcić do sprzątania po swoich pupilach. 500 tabliczek w kreskówkowym stylu ma za zadanie przypomnieć i zmotywować do działania.

Akcja jest kontynuacją rozpoczętych w 2015 roku działań. Organizatorzy przewidzieli wiele różnorodnych działań społecznych, edukacyjnych i kulturalnych dotyczących dbania i poszanowania naszego miasta.

To już 3 edycja akcji „Miasto to też Twój dom – sprzątaj po swoim psie”. Okres wakacyjny to czas kiedy zarówno dorośli jak i nasze dzieci najwięcej czasu spędzają na zewnątrz, na placach zabaw, terenach zielonych. To okres kiedy intensywnie korzystamy z trawników, zieleni miejskiej, spacerujemy, wyprowadzamy psy.

Jest to także czas, kiedy Lublin odwiedza najwięcej turystów. Tym samym problem psich nieczystości staje się najbardziej widoczny, wstydliwy i uciążliwy, a w przypadku najmłodszych bawiących się na trawie, także niebezpieczny. Co nie znaczy, że w innych miesiącach – zimie, na jesieni ten problem nie istnieje. Akcja trwa przez cały rok.

Poza zabawnymi tabliczkami w naszym mieście, w 15 lokalizacjach pojawią się billboardy informacyjne. W autobusach MPK będą też emitowane animowane spoty dotykające problemu sprzątania po pupilach.

Motywacyjne, kreskówkowe, lekkie w formie, nie epatujące negatywnymi emocjami trafiają do dzieci, wskazują na złe konsekwencję nieodpowiedzialnych zachowań właścicieli. Cieszą się powodzeniem wśród internautów. Pierwszy z nich w 14 dni po premierze zobaczyło już ponad 20 tysięcy widzów. W sierpniu premierę będzie miał kolejny spot.

O psie, który jeździł autobusem…

Ze względu na niską wiedzę dotyczącą przewozu zwierząt w komunikacji miejskiej, w partnerstwie z MPK, trwa akcja informacyjna: Jak bezpiecznie przewozić zwierzaka w komunikacji miejskiej? W autobusach i na przystankach, a także w mediach społecznościowych pojawią się plakaty instruktażowe o przewożeniu psa, czy kota w autobusie. Będą wyświetlane do końca października.

Do publicznego kosza

Psie nieczystości możemy wrzucić do każdego publicznego kosza lub pojemnika na odpady zmieszane. Oczywiście powinny być zawinięte w woreczek. Na kosze na odpady przygotowane zostały naklejki informujące, że tu można wrzucić psie nieczystości.

Na zainteresowanych czeka też blisko 250 „Psich wyprawek”. W zestaw wchodzi płócienna torba z nadrukiem–manifestem „Sprzątam po swoim psie”, tabliczka na trawnik „Sprzątaj po swoim psie”, pakiet woreczków, naklejki na kosze, ulotka oraz plakat. Po taki zestaw można zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38, można go zamówić również za pośrednictwem profilu na portalu Faceboook “Miasto to też Twój dom”. Osoby zainteresowane dostaną zestaw w zamian za zdjęcia czy filmik z ich wykorzystania.

Woreczek zamiast mandatu

Podczas trwania akcji patrole Straży Miejskiej będą wyposażone w pakiety woreczków do sprzątania w ramach akcji „Woreczki zamiast mandatów”. Jest to wspólna akcja edukacyjna ze strażą miejską, podczas której strażnicy pouczają, wręczają woreczki i odstępują od wymierzania mandatów za niesprzątanie. Ponowna taka akcja odbędzie się we wrześniu.

Akcja jest realizowana w ramach jednego z projektów z Budżetu Obywatelskiego, M-131 Zwierzę nie jest rzeczą! Bezpieczny zwierzak, świadomy opiekun, darmowe sterylizacje, czyste miasto.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments