Podział domu na strefy dzienną i nocną pozwala na oddzielenie pomieszczeń przeznaczonych dla gości od tych nieco bardziej intymnych, które chcemy pozostawić dla siebie. Nie musimy przecież chwalić się wszystkim sypialnią czy garderobą, skoro możemy przyjmować wizyty w salonie czy kuchni.

Podział domu na strefy dzienną i nocną to utarty schemat. Do strefy dziennej zaliczymy kuchnię i salon, w strefie nocnej znajdą się sypialnia, łazienka oraz garderoba. By podział był ewidentny, a goście nie mylili salonu z sypialnią, warto strefę nocną zaplanować za drzwiami prowadzącymi z holu wejściowego, na piętrze albo poddaszu. Może także mieścić się w oddzielnym skrzydle domu. Najlepiej, jeśli okna strefy nocnej wychodzą na zachód lub południe. Jeśli okaże się, że za oknem mamy ruchliwą ulicę, zadbajmy o to, by było ono wyposażone w podwyższony wskaźnik izolacji akustycznej – minimum 35 dB. Jeśli jednak zdecydujemy, że sypialnia znajdzie się po wschodniej stronie domu, pomyślmy o roletach.

Centrum każdej sypialni stanowi łóżko. Jak powinno być ono dobierane? Długość łóżka to wzrost osoby plus 20-25 cm. Minimalna szerokość wynosi 90 cm. W przypadku łóżka podwójnego szerokość to 140 cm, choć o wiele większy komfort zapewni 160 cm. Wysokość stelaża powinna liczyć 40 cm, choć dla osób starszych będzie to już 45-55 cm. O jakości łóżka decyduje stelaż, który niczym samochodowy amortyzator tłumi ruchy. Im więcej listewek, tym lepsze wsparcie i większy komfort. Podobnie jak materac, stelaż może posiadać kilka stref, które z różną siłą reagują na nacisk. Odpowiada też za mikroklimat – redukuje wilgoć i wyrównuje temperaturę, tak by w łóżku nie było nam ani za ciepło, ani za chłodno. Ale równie ważny jest dobór odpowiedniego materaca. Nieodpowiednio dobrany nie reaguje na ciężar naszego ciała i nie dopasowuje się do jego linii, a tym samym nie zapewnia właściwego wsparcia pleców, wywierając jednocześnie duży nacisk na kręgosłup.

Jeżeli jesteś posiadaczem dużej sypialni, możesz pozwolić sobie na zorganizowanie garderoby. Dzięki wysokim szafom zyskasz świetny schowek na mnóstwo rzeczy, a przy tym zaoszczędzisz miejsca w innych pomieszczeniach. Projektując szafy wbudowane, najlepiej jest wykorzystać uskoki ścian i wszelkie wnęki. Głębokość takiej szafy powinna wynosić 38–43 cm (bez drzwi) – wystarczy na złożone swetry, koszule, wieszaki na spodnie i spódnice, buty, oraz 58 cm na żakiety, marynarki i sukienki. Na garderobę można wykorzystać miejsca nieatrakcyjne, niedoświetlone lub na planie innym niż prostokątny.

Na sypialnię dla gości z kolei warto zarezerwować miejsce, z którego niemal nie korzystamy na co dzień. Jednak może to być równie dobrze gabinet czy biblioteka. Świetnymi rozwiązaniami mogą okazać się antresola (pomieszczenie musi mierzyć minimum 380 cm do sufitu) bądź alkowa, czyli łóżko umieszczone we wnęce. Alkowę można urządzić na przykład w holu, w salonie, w gabinecie i zasłaniać w ciągu dnia kotarą lub żaluzjowymi czy składanymi drzwiami jak do szafy.

Więcej na temat aranżacji wnętrz przeczytasz na Muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments