Studenci z Lublina łączą siły i zapraszają na XIII już edycję projektu Helpers’ Generation, realizowanego z Fundacją DKMS. Dzięki tej współpracy 130 tys. osób dołączyło już do grona potencjalnych dawców szpiku. Sprawdź, jak również możesz zostać jednym z nich.

Spośród 130 tys. dawców szpiku, już ponad tysiąc z nich podzieliło się cząstką siebie ratując życie chorym na nowotwory krwi pacjentom. Studenci UMCS robią więc wszystko, aby dotrzeć́ z pakietem rejestracyjnym do innych studentów, a także mieszkańców Lublina. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zachęcają oni, aby dołączać do grona dawców.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, mieszkający na stałe w Polsce. Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na przejściu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, a także wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3/4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.

Metody pobrania są dwie. Pierwsza, to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej lub afereza (metoda stosowana w 85% przypadków). Druga metoda to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków). Pobranie szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments