Orszak św. Mikołaja przejdzie ulicami Lublina

0
370

Jak co roku ulicami Lublina przejdzie barwny, lubelski korowód – Orszak Św. Mikołaja. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-5 grudnia.

Głównym organizatorem dwudniowej akcji jest parafia p.w. św. Mikołaja. Celem Orszaku jest przypomnienie historycznego biskupa z Miry oraz patrona dzieci i młodzieży poprzez przełamanie jego komercyjnego wizerunku. Postać znanego świętego ma więc zainspirować uczestników pochodu do tego, by czynić dobro osobom potrzebującym, bo on sam słynął ze swojej dobroczynności i wrażliwości na ludzką krzywdę.

4 grudnia w Centrum Spotkania Kultur od godziny 18 będzie można zobaczyć Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci kl. I-VIII szkół podstawowych – „Św. Mikołaj w oczach dzieci – I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Nie zabraknie również innych atrakcji, między innymi występów muzycznych. Na scenie wystąpi dziecięcy zespół „Promyczki”, zespół tańca „Leszczyniacy” oraz zespoły baletowe. Tego wieczoru gwiazdami będą jednak pochodzące z Lubelszczyzny siostry Ala i Ola Tracz. Siostry w 2020 r. zaistniały w programie The Voice Kids, a młodsza z dziewczynek Ala doszła również do finału tegorocznej Eurowizji Junior.

5 grudnia warto przyjść na Rynek Starego Miasta, gdzie o godzinie 13 odbędzie się Jarmark św. Mikołaja, który otworzą wspólne śpiewy z mieszkańcami Lublina, a w międzyczasie zjawi się przebrany biskup z Miry w karecie. Pół godziny później rozpocznie się zaś główny przemarsz uczestników Orszaku na czele ze św. Mikołajem wraz z dziecięcą Orkiestrą Dętą z Szastarki. Przejedzie on ulicami Lublina na trasie: Brama Krakowska – Królewska – Lubartowska – Czwartek – Szkolna – Słowikowskiego, kończąc na placu pod kościołem św. Mikołaja. 5 grudnia w programie wydarzenia przewidziano również w szczególności konkursy, a dla wszystkich dzieci przygotowane będą prezenty.

Jak co roku wspólnemu świętowaniu towarzyszyć będzie kilka charytatywnych akcji przeprowadzonych przez Orszak. Św. Mikołaja. Zawiezie on prezenty małym pacjentom ze szpitala chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego i do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Prof. Gębali, wesprze niewidome i niepełnosprawne dzieci oraz odwiedzi wychowanków lubelskich domów dziecka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments