Lody to jeden z najpopularniejszych deserów na całym świecie. Nie znam chyba nikogo, kto mógłby się im oprzeć. Ale dobre lody powinny być zrobione tylko z czterech składników: prawdziwego mleka, śmietany, jajek oraz cukru. Czy tak jest? Postanowiłam sprawdzić, jakie lody serwują w lodziarniach w centrum Lublina.

Każdy lublinianin ma swoje ulubione miejsce z lodami oraz ulubione smaki. Odwiedziłam 10 lodziarni w Śródmieściu: Lodziarnię „Portofino” na Rynku Starego Miasta, lodziarnię „Carmelito” przy ul. Królewskiej, punkt sprzedaży lodów przed sklepem Benedetto na Krakowskim Przedmieściu, punkt „U Lodziarzy” na Krakowskim Przedmieściu (placyk przed „Pedetem”), lodziarnię „Bosko” na deptaku, lodziarnię „Lody z Jajem” przy ul. Zielonej, „Lubelską Manufakturę Lodów” przy ul. Grodzkiej, Cukiernię „Anabilis” przy ul. Lubartowskiej, Cukiernię „Czekoladowy” przy ul. Kołłątaja oraz „Cafe Koziołek” na deptaku.

Żeby utrzymać się na rynku, sprzedawcy lodów codziennie proponują klientom nowe smaki, czy niezwykłe połączenia tych dobrze znanych. Dlatego postanowiłam przetestować lody śmietankowe, które są najbardziej popularne. Lody oceniałam za ich smak, ogólny wygląd, wielkość porcji oraz cenę.

1Lodziarnia Portofino

Fot. Aleksandra Szyszko

Pierwsze miejsce zdobyły lody z Lodziarni Portofino. Najwyższą ocenę uzyskały za smak, wygląd oraz niską cenę (3,50 zł za porcję). Były cudownie delikatne, prawdziwie śmietankowe z idealnie dodaną ilością cukru. Pyszne!

2Benedetto

Fot. Aleksandra Szyszko

Drugie miejsce zajęły lody odpustowe „Benedetto”. Najwyższą ocenę uzyskały za smak, oraz niską cenę (3 zł za porcję). Zaskoczyły mnie swoją prostotą, lekkością, przyjemnie wyczuwalnymi w smaku żółtkami. Były idealnie słodkie. Wadą była mała porcja, która odebrała im pierwsze miejsce.

3Lodziarnia Bosko

Fot. Aleksandra Szyszko

Trzecie miejsce przypadło lodom z Lodziarni „Bosko”. Najwyższą ocenę uzyskały za ogólny wygląd oraz wielkość porcji (przy cenie 4 zł za porcję dostaje się olbrzymiego loda). Jak dla mnie były za słodkie i dlatego straciły punkt za smak.

4Wyróżnienia

Na wyróżnienie zasługują lody „U lodziarzy” (cena 4 zł) i „Carmelito” (cena 4 zł). Są bardzo dobre, z subtelnym aromatem i delikatnym smakiem. Gdyby miały większe porcje, to zajęłyby równorzędne miejsce z lodami „Bosko”.

Lody z cukierni „Anabilis” są dobre, ale ich cena 8 zł za porcję (trzeba kupić lody podwójne, gdyż nie sprzedają pojedynczej porcji) spowodowała, że nie miały szansy dostać się do czołówki.

Podsumowanie

Lody w Lublinie mamy bardzo smaczne. Miejsc oferujących ten lodowy smakołyk jest coraz więcej. Jest więc w czym wybierać. Dodatkowo cieszy fakt, że dominują lody własnej produkcji.

Lody poddane ocenie w większości były własnej produkcji (poza lodami z „Cafe Koziołek”, która sprzedaje masowo produkowane lody) i wszyscy sprzedawcy zapewniali mnie, że do przygotowania swoich lodów wykorzystują tylko naturalne składniki.

A Wam które lody najbardziej smakują?

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Krysia
Krysia
5 lat temu

Najczęściej wybieram lodziarnie “Bosko” oraz “Lody z jajem” ze względu na interesujące smaki. Bardzo polecam solony karmel. Przyznaję, że jeszcze nie byłam w lodziarni “Portofino”, koniecznie muszę się tam wybrać!

Teresa
Teresa
5 lat temu

Bardzo lubię lody a mam świetną propozycję.Zaczynam od propozycji Małgosi.

Iga
Iga
5 lat temu

Jak dla mnie w sezonie lody będące w centrum niestety straciły na wartości- bardziej idą w ilości obsłużonych klientów niż jakość lodów (nie wszystkie, ale większość z wyżej wymienionych).
Zachęcam, żeby rozszerzyć ranking o lodziarnie poza śródmieściem- są równie dobre (a nawet lepsze) jeśli chodzi o smak, inne oceniane cechy są podobne. Nie dyskwalifikujmy lokali nie będących w centrum.
Osobiście godne polecenia są: Polonia Cafe- Lubelska Manufaktura Lodów (Galeria Olimp oraz w Pasażu Tesco) oraz Dolce Gusto ( na Nadbystrzyckiej).

Anna
Anna
5 lat temu

W moim rankingu niezmiennie kroluja lody w Annabilis. Moim zdaniem cena do jakości jak najbardziej współgra, nigdy nie zalowalam ani zlotowki, a jak mam ochote na jedna galke to kupuje na spolke z chlopakiem 😉 pozdrawiam, ar

Magda
Magda
5 lat temu

osobiście uwielbiam “Lody z jajem” mają nietuzinkowe smaki, które smakują bardzo naturalnie. Nigdy nie zapomnę smaku “śmietanki z lawendą”, to było coś, smaki idealnie odzwierciedlają nazwę lodów, jedyny minus o wielkość, ale dla smaku warto 😀

Paweł
Paweł
5 lat temu

Zbrakło wiele ciekawych pozycji…

Bat
Bat
4 lat temu

Najlepsze lody są w Czekoladowym, Bosko jest mocno przereklamowane, a te w Portofino nijakie w smaku