Światło Miłosza. Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków w Lublinie

0
72

„Światło Miłosza: Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków” to coroczna akcja Stowarzyszenia Anthill pod nazwą „Lublin z literaturą”. Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się pod naszym patronatem.

– W ramach wydarzenia, w Noc Muzeów (18 maja, sobota), zapraszamy na pokaz iluminacji na Wieży Trynitarskiej w Lublinie, gdzie przy akompaniamencie muzycznym odczytane zostaną dzieła Czesława Miłosza. Tego dnia na odbiorców czekają trzy pokazy iluminacji wraz z czytaniem literatury – o godzinie: 20:50; 21:30; 21:50. Będzie to także Noc Muzeów na Wieży Trynitarskiej, wraz z możliwością bezpłatnego zwiedzania – podkreślają organizatorzy.

Historia twórczości Czesława Miłosza jest związana z Lublinem – w szczególności
z Józefem Czechowiczem czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. – Niestety nie jest ona powszechnie znana. Działania Stowarzyszenia Anthill mają na celu przybliżanie oraz promocję historii miasta Lublin, z którym ma związek wielu bohaterów tworzących dziedzictwo kulturowe naszego kraju – mówi Karolina Niewiadomska, koordynatorka projektu.

Czesław Miłosz to jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych w świecie poetów polskich, prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku. Różnorodna twórczość Miłosza to jedno z najbardziej znaczących i fascynujących zjawisk literatury XX i XXI wieku. Z Lublinem związany przez postać przyjaciela – Józefa Czechowicza. W 1981 roku odebrał Doktorat Honoris Causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zmarł w 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Anthill. Autorami fotografii wykorzystanych do iluminacji są: Grzegorz Józefczuk, Archiwum Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie oraz Czesław Czapliński.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments