1 lipca 1569 roku w Lublinie został zaprzysiężony akt Unii Lubelskiej. Na jego mocy połączono Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Warto zobaczyć miejsca w naszym mieście, które przypominają nam o tym wydarzeniu.
Zamek Lubelski
W czasie obrad sejmu polsko-litewskiego król Zygmunt August spotykał się tu z posłami. W czerwcu w zamkowych salach odbyły się obrady, które zakończyły się podpisaniem aktu Unii Lubelskiej. Po uroczystości król pojechał konno do kościoła oo. dominikanów na odśpiewanie Te Deum Laudamus. W Muzeum Lubelskim warto też zobaczyć obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”.
Kaplica Trójcy Świętej
Po zaprzysiężeniu aktu Unii Lubelskiej w kaplicy odbyła się msza dziękczynna z udziałem króla Zygmunta Augusta. Wcześniej w świątyni odprawiano msze w intencji pomyślnego efektu obrad.
Plac Po Farze
W świątyni pw. św. Michała, która znajdowała się w tamtych czasach w miejscu obecnego placu Po Farze, podczas obrad sejmu, posłowie oraz mieszczanie zamawiali msze w intencji ich pomyślnych efektów.
Kamienica Lubomelskich
Kamienica przy Rynku 8 należała dawniej do rodziny Lubomelskich. W jednym z pomieszczeń na parterze można zobaczyć freski przedstawiające Lublin z okresu obrad sejmu unijnego.
Kościół i klasztor oo. Dominikanów
W kościele oo. Dominikanów odśpiewano uroczyste Te Deum Laudamus jako podziękowanie za doprowadzenie do końca obrad. W refektarzu klasztoru jest przechowywany krucyfiks, na który wedle tradycji zaprzysiężono unię.
Pomnik Unii Lubelskiej
Pomnik Unii Lubelskiej znajduje się na placu Litewskim w miejscu pierwotnego XVI-wiecznego, ufundowanego z inicjatywy Zygmunta Augusta, który został zniszczony przez władze carskie. Ten obecny powstał w 1826 roku z inicjatywy Stanisława Staszica. Na obelisku pomnika znajduje się płaskorzeźba z personifikacjami unii.