W środę (3 lutego) Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny podpisał umowę dotyczącą finansowania przez Agencję Badań Medycznych badania nad zastosowaniem amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19.
Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie na czele z prof. dr hab. n. med. Konradem Rejdakiem, kierownikiem Kliniki Neurologii SPSK Nr 4.
Projekt pod nazwą „Zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów Covid-19 u pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2” uzyskał rekomendację do dofinansowania w ramach realizacji działań dedykowanych minimalizacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.
Amantadyna, która do 2009 roku była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Nowe badanie ma na celu potwierdzenie skuteczności substancji w zapobieganiu rozwoju COVID-19 oraz powikłań neurologicznych.
Amantadyna działa na ośrodkowy układ nerwowy. – Do pierwszego etapu badań zamierzamy zaprosić 200 pacjentów z siedmiu ośrodków w Polsce. Wśród nich będą też osoby z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Mowa o pacjentach, u których można zaobserwować objawy infekcji wirusem SARS-CoV-2 i które jednocześnie nie wykazują cech niewydolności oddechowej – tłumaczy prof. Konrad Rejdak.
Pierwsze wnioski dotyczące skuteczności terapii będzie można postawić już po ok. dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania leku. W przypadku osiągnięcia oczekiwanego rezultatu grupa badanych może zostać powiększona. Pomysł badania nad amantadyną został zgłoszony do Agencji Badań Medycznych już w kwietniu 2020 czyli w pierwszej fazie pandemii.
Ośrodki, które realizują projekt
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie,
Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne; Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,
Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie,
Pracownia Medycyny Rodzinnej,
Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski,
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego,
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu,
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.