W środę (3 lutego) Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny podpisał umowę dotyczącą finansowania przez Agencję Badań Medycznych badania nad zastosowaniem amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19.

Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie na czele z prof. dr hab. n. med. Konradem Rejdakiem, kierownikiem Kliniki Neurologii SPSK Nr 4.

Projekt pod nazwą „Zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów Covid-19 u pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2” uzyskał rekomendację do dofinansowania w ramach realizacji działań dedykowanych minimalizacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Amantadyna, która do 2009 roku była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami. Nowe badanie ma na celu potwierdzenie skuteczności substancji w zapobieganiu rozwoju COVID-19 oraz powikłań neurologicznych.

Amantadyna działa na ośrodkowy układ nerwowy. – Do pierwszego etapu badań zamierzamy zaprosić 200 pacjentów z siedmiu ośrodków w Polsce. Wśród nich będą też osoby z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Mowa o pacjentach, u których można zaobserwować objawy infekcji wirusem SARS-CoV-2 i które jednocześnie nie wykazują cech niewydolności oddechowej – tłumaczy prof. Konrad Rejdak.

Pierwsze wnioski dotyczące skuteczności terapii będzie można postawić już po ok. dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania leku. W przypadku osiągnięcia oczekiwanego rezultatu grupa badanych może zostać powiększona. Pomysł badania nad amantadyną został zgłoszony do Agencji Badań Medycznych już w kwietniu 2020 czyli w pierwszej fazie pandemii.

Ośrodki, które realizują projekt

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie,

Uniwersytet Medyczny w Lublinie,

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie,

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne; Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie,

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie,

Pracownia Medycyny Rodzinnej,

Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski,

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu,

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments