Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Czy studenci wrócą na zajęcia? Jak będzie wyglądać nauka na lubelskich uczelniach? Sprawdźcie, gdzie zajęcia będą odbywały się zdalnie, hybrydowo, a gdzie w murach uniwersytetów.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wydał zarządzenie w sprawie organizacji zajęć dydaktycznych od października dla studentów tej uczelni. W związku z panującą epidemią koronawirusa zajęcia w dalszym ciągu będą się odbywały zdalnie.

– Kształcenie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 realizowane jest z zastosowaniem metod i technik kształcenia na odległość – czytamy w rozporządzeniu.

Więcej informacji o UMCS przeczytasz tutaj

Politechnika Lubelska

Decyzja dotycząca formy prowadzenia zajęć w przyszłym roku akademickim jeszcze nie zapadła. – Politechnika Lubelska jest przygotowana na organizację zajęć w sposób tradycyjny, czyli w budynkach uczelni, jak również w formie zdalnej. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że kształcenie będzie miało charakter hybrydowy – wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Oznacza to, że część zajęć takich, jak wykłady i ćwiczenia odbywać się będzie online, a część wymagająca bezpośredniego udziału studentów i pracowników będzie prowadzona w formie stacjonarnej, oczywiście z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Jednak ostateczne rozwiązania będą zależały od sytuacji epidemicznej i bieżących decyzji rządu.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie wiadomo już, że nauka będzie prowadzona w trybie hybrydowym.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Uniwersytet Medyczny swoje założenia co do zajęć przygotował z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. W najbliższym semestrze, niektóre zajęcia dydaktyczne będą mogły odbywać się online. Chodzi tu między innymi o wykłady i seminaria, lektoraty z języków obcych, ćwiczenia z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz ćwiczenia prowadzone w ramach pracowni komputerowych. Grupy studenckie podczas ćwiczeń i zajęć praktycznych realizowanych w formie bezpośredniego kontaktu nie mogą być większe niż na 15 osób.

Uniwersytet Medyczny przewiduje również prowadzenie zajęć klinicznych bezpośrednio, przy zachowaniu bezwzględnego reżimu epidemiologicznego.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Na KUL również jeszcze nie została podjęta decyzja. – Forma prowadzenia zajęć w pierwszym semestrze nowego roku akademickiego będzie uzależniona o sytuacji epidemicznej w kraju. Decyzje, które zostaną podjęte w tej sprawie będą zgodne z rekomendacjami władz publicznych, w szczególności odpowiednich ministerstw. Jesteśmy przygotowani na każdy wariant prowadzenia zajęć (zdalne, hybrydowe lub stacjonarne), natomiast konkretne decyzje dotyczące nowego semestru, będą miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę zdrowia studentów i zostaną podjęte we wrześniu – wyjaśnia dr Lidia K. Jaskuła, rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji

Zgodnie z zarządzeniem rektora Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie zajęcia dydaktyczne na studiach wyższych i studiach podyplomowych w semestrze zimowych roku akademickiego 2020/2021 realizowane będą z wykorzystaniem metody (METOD)  i technik kształcenia na odległość ze szczególnym uwzględnieniem wideokonferencji, prowadzonych w czasie rzeczywistym, wynikającym z planu studiów.

– W siedzibie uczelni mogą być realizowane zajęcia dydaktyczne, prowadzone w formie przewidzianej programem studiów pod warunkiem zebrania grupy co najmniej 15 osób chętnych do uczestnictwa w zajęciach w siedzibie – wyjaśnia Magdalena Surmacz, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji

Zajęcia w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie będą realizowane w systemie mieszanym- zdalnie i tradycyjnie.

Zajęcia będą realizowane w formie tradycyjnej w siedzibie uczelni w wymiarze do 50% zaplanowanych godzin zajęć, umożliwiających uzyskanie co najmniej 50% liczby ECTS dla danego programu studiów. W pozostałej części program studiów będzie realizowany z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość (zdalnie). W zależności od poszczególnych poziomów i rodzajów kształcenia niezbędne zajęcia będą w 100% realizowane z bezpośrednim udziałem studenta np. dla studentów „Pielęgniarstwa” w Centrum Symulacji Medycznych. Wszystko odbywać się będzie z zachowaniem reżimów sanitarnych.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments