Wojewoda lubelski ogłosił już jesienną strategię walki z epidemią koronawirusa. Wiemy już między innymi, jak są zabezpieczone szpitale w naszym regionie.

W skład poziomu III, czyli szpitali wielospecjalistycznych wchodzą:

  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach w zakresie chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, ortopedii z traumatologią narządu ruchu, ginekologii i położnictwa, neonatologii, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii, neurologii, inwazyjnego leczenia ostrego zespołu wieńcowego – z zabezpieczeniem w zakresie dializoterapii
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie w zakresie neurochirurgii, przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej.

Poziom II to tzw. szpitale zakaźne. Na terenie województwa lubelskiego jest takich placówek 9: SPZOZ w Puławach, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, SPSK nr 1 w Lublinie, SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim, SPZOZ w Łukowie, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, ARION Szpitale Sp. z o.o. w upadłości Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

Pozostałe szpitale niezakaźne należą do poziomu I. Są to: SPZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc w Adampolu, SPZOZ Nr 1 w Bełżycach, SPZOZ w Bychawie, 6 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Dęblinie, SPZOZ w Hrubieszowie, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim, SPZOZ w Krasnymstawie, SPZOZ w Kraśniku, SPZOZ w Lubartowie, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej SPZOZ w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, SPSK Nr 4 w Lublinie, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. M. Kaczyńskiego SPZOZ w Lublinie, 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, SPZOZ MSWiA w Lublinie, SPZOZ w Łęcznej, SPZOZ w Miedzyrzecu Podlaskim, Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy SPZOZ w Nałęczowie, Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Opolu Lubelskim, SPZOZ w Parczewie, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy, SPZOZ w Radzyniu Podlaskim, Szpital Powiatowy w Rykach Sp. z o.o., Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli, SPZOZ w Szczebrzeszynie, SPZOZ w Świdniku, SPZOZ we Włodawie, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu i Zamojski Szpital Niepubliczny sp. z o.o. w Zamościu.

Na terenie Lublina funkcję szpitala wielospecjalistycznego pełni Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4, zadania szpitali zakaźnych SPSK nr 1, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego i Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ. Z kolei do szpitali niezakaźnych należą: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej SPZOZ, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, SPSK Nr 4, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. M. Kaczyńskiego SPZOZ, Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ, SPZOZ MSWiA.

Jednym z podstawowych założeń jesiennej strategii walki z koronawirusem jest też włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania.

– Kiedy pojawiają się objawy, pacjent korzysta z teleporady. Nie jest wykluczona też wizyta bezpośrednia. Jeżeli objawy nie wymagają hospitalizowania, pacjent pozostaje w domu. Jeżeli objawy nie ustępują, podejmuje się decyzję, czy jest potrzebna hospitalizacja. Jeśli tak, pacjent kierowany jest do najbliższego szpitala. Jeśli pacjent nie wymaga hospitalizacji lekarz POZ uruchamia procedurę przeprowadzenia testu – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments