Na początku listopada odbyła się lubelska premiera spektaklu „Sprawiedliwi” Teatru Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”. A już w najbliższą sobotę zespół zagra podczas jubileuszowej XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Chopin & Friends w Nowym Jorku.

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie został już po raz drugi zaproszony przez New York Dance & Arts Innovations do udziału w festiwalu, który odbędzie się w Nowym Jorku. Pierwszą teatralną podróż do USA zespół odbył w roku 2018, prezentując z dużym powodzeniem spektakl „Zwycięstwo kobiet” o dwóch polskich lekarkach, które jako pierwsze kobiety założyły w Ameryce szpital położnych.

Tym razem Teatr Panopticum zrealizował spektakl „Sprawiedliwi”. Opowiada on o relacjach polsko-żydowskich i cierpieniu obu narodów podczas II wojny światowej oraz bohaterskiej postawie lubelskich rodzin Szyszkowskich i Cioczków ratujących Żydów od niemieckiej zagłady, uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W spektaklu przewija się również wątek lubelskiego biskupa Władysława Gorala – męczennika, błogosławionego, więzionego na Zamku Lubelskim, później straconego w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen w 1945 roku, spokrewnionego z rodziną Cioczków.

Spektakl „Sprawiedliwi” został zrealizowany na podstawie sztuki teatralnej Henryka Cioczka „Wielcy Sprawiedliwi”. Zagrali w nim zarówno młodzi aktorzy teatru, jak również jego wychowankowie, którzy obecnie są już zawodowymi aktorami, studentami akademii teatralnych lub pracują w branżach kreatywnych.

Spektakl „Sprawiedliwi” będzie prezentowany 18 listopada podczas XXV International Chopin & Friends Festival w Nowym Jorku. Organizatorem wydarzenia jest New York Dance & Arts Innovations.

O Teatrze

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie rozpoczął swoją działalność artystyczną i edukacyjną w 1984 roku, dokładnie za rok będzie świętował jubileusz 40-lecia. Skupia głównie młodzież licealną oraz studencką. Prowadzi szeroko pojętą edukację teatralną; młodzież poznaje warsztat aktorski, pogłębia wiedzę o teatrze, realizuje spektakle i widowiska sceniczne oraz wzbogaca kulturę teatralną Lublina. W Panopticum swoją edukację teatralną zaczynały dziesiątki znanych obecnie ze sceny, ekranu, telewizji i radia aktorów, reżyserów a także scenografów. Teatr ten nazywany jest „lubelską kuźnią talentów”, wypuszcza w świat utalentowaną młodzież, tworzy na wysokim poziomie młodzieżową kulturę teatralną Lublina i daleko poza nim. Zrealizował ponad 80 spektakli i widowisk teatralnych. Jest laureatem najwyższych nagród zdobywanych na prestiżowych konkursach i festiwalach w Polsce i zagranicą. Odbył wiele artystycznych podróży po Europie, w roku 2018 uczestniczył w XX International Chopin & Friends Festival w Nowym Jorku.

Założycielem i twórcą Teatru Panopticum jest Mieczysław Wojtas – reżyser i pedagog kierujący nim od początku do chwili obecnej. Od 14 lat z teatrem współpracuje Piotr Tesarowicz – kompozytor, autor muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli.

Fot. Adrian Tarnowski/ Materiały nadesłane

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments