Teatr Stary świętuje jubileusz. Spektakle, koncerty i plenerowe widowisko

0
222

Teatr Stary w Lublinie przedstawił kolejne szczegóły wydarzeń zaplanowanych w ramach 200. rocznicy istnienia. Wydarzenia trwać będą od 11 marca do 10 grudnia.

– W latach 2012-2021 liczba wydarzeń zorganizowanych w teatrze to 2500 i ponad 2200 artystów, którzy wystąpili na tej scenie. Przez ten okres teatr odwiedziło ponad 310 tys. osób, czyli można powiedzieć, że prawie cały Lublin przewinął się przez Teatr Stary. Te liczby pokazują, jak bardzo cenimy to miejsce – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wydarzenia jubileuszowe rozpoczną się od koncertu zaplanowanego na 11 marca. Podczas wydarzenia pod nazwą „8/10” usłyszymy Monikę Borzym, Andrzeja Jagodzińskiego, Sławomira Kurkiewicza, Henryka Miśkiewicza, Michała Miśkiewicza, Wojciecha Myrczka, Marka Napiórkowskiego, a także Jana Ptaszynę Wróblewskiego.

Bilety na to wydarzenie można nabyć w cenie 150 zł (VIP), 120 zł (I miejsca), 90 zł (miejsca II) i 50 zł (miejsca III).

18 czerwca będziemy mogli wziąć udział w kolejnym koncercie, który odbędzie się na Starym Mieście w Lublinie. Plenerowe widowisko odbędzie się pod hasłem „Vivat Teatr Stary Lublin!” i poprowadzi je Grażyna Torbicka i Michał Nogaś. Na koncert wstęp jest wolny.

Na scenie usłyszymy Janusza Gajosa, Krystynę Jandę, Jana Peszka, Jadwigę Jankowską-Cieślak i Krzysztofa Globisza, a także Kubę Badacha, Martę Ledwoń, Dorotę Miśkiewicz, Grzegorza Turnaua i Magdę Umer.

Śleboda Danutka

W tym roku nowością podczas Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka” będzie to, że nagrodę Gong Danutki otrzymają dwie wybitne postaci. Laureatami tegorocznej edycji jest Jadwiga Jankowska-Cieślak i Krzysztof Globisz.

Jadwiga Jankowska-Cieślak to gwiazda warszawskiego Teatru Dramatycznego za jego najlepszych lat. Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami ostatnich pięciu dekad polskiego teatru. Natomiast Krzysztofa Globisza znamy ze scen teatralnych w Polsce, jak i ekranów telewizorów. Występował on między innymi w sztuce „Anioł w Krakowie” i „Danton”, ale zagrał też między innymi w „Panu Tadeuszu” w reżyserii Wajdy.

Tegoroczne wręczenie nagrody odbędzie się pomiędzy 15 a 18 czerwca.

Wystawa

W wakacje Teatr Stary będzie nieczynny, ale dziać się będzie w nim bardzo dużo. Trwać wszakże będą gorączkowe prace montażowe i przygotowania do wydarzenia, które zaplanowano na 24 września. Nastąpi wtedy uroczyste otwarcie stałej wystawy, poświęconej dwustuletniej historii tego budynku.

Zajmie ona cztery kondygnacje foyer. Zespół kuratorski pracuje nad nią już od dwóch lat. Kwerendy archiwalne, pisanie artykułów, gromadzenie eksponatów, wywiady, opracowywanie koncepcji scenograficzno-plastycznej – to wszystko wciąż się dzieje. Na wystawie będzie można prześledzić kalendarium najważniejszych wydarzeń z dziejów, poznać fascynujący repertuar XIX-wiecznego teatru, dowiedzieć się, jakie sławy tu bywały, dotknąć autentycznego projektora filmowego z lat 50. XX wieku, podziwiać suknię Danuty Szaflarskiej, a na najbardziej zainteresowane osoby czekać będzie cykl artykułów na tworzonej właśnie stronie internetowej, będącej uzupełnieniem ekspozycji. Nie zabraknie oprowadzań kuratorskich i towarzyszących inauguracji wystawy wydarzeń artystycznych.

Król Lear

Nie wiadomo, jakim spektaklem zainaugurowano działalność teatru przy Jezuickiej, ale wiadomo, że miało to miejsce 20 października 1822 roku. Wiadomo również, że niedługo później, bo repertuar zmieniał się niemal codziennie, wystawiono tu „Króla Leara” Williama Shakespeare’a. I właśnie dlatego dokładnie w dwusetną rocznicę pierwszego przedstawienia wystawionego na scenie teatru, 20 października 2022 roku zobaczymy monodram „Król Lear” w wykonaniu Andrzeja Seweryna i w reżyserii Janusza Opryńskiego.

Program

11 marca – 10-lecie działalności Teatru Starego w nowej formule

12 marca – Koncert dedykowany wolontariuszom Teatru Starego „8/10”.

15-18 czerwca – 4. edycja Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”

18 czerwca – „Vivat Teatr Stary Lublin!”

24 września – Otwarcie stałej wystawy narracyjnej poświęconej 200. rocznicy historii siedziby Teatru Starego

20 października – 200-lecie inauguracji działalności Teatru Starego w Lublinie: premiera monodramu Andrzeja Seweryna, „Król Lear” w reż. Janusza Opryńskiego

10 grudnia – koncert „200/10”

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments