Od czwartku (27 stycznia) w aptekach będzie możliwość wykonania bezpłatnego testu antygenowego wykrywającego koronawirusa. Obecnie farmaceuci szkolą się w zakresie wykonywania wymazów.

Jak usłyszeliśmy w Okręgowej Radzie Aptekarskiej w Lublinie, decyzję o wykonywaniu testów na COVID-19 będzie podejmował podmiot prowadzący aptekę.

– Apteka powinna posiadać możliwości logistyczne w celu największego zapewnienia bezpieczeństwa dla pacjentów i personelu. Aktualnie farmaceuci odbywają szkolenie w zakresie pobierania wymazu z nosa i gardła na potrzeby wykonania testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Trudno obecnie ocenić, w ilu aptekach będzie możliwość testowania – mówi dr hab. n. farm. Tomasz Baj, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie.

– Testy będą wykonywać tylko te apteki, które szczepią, bo one mają dodatkowe pomieszczenia, w których mogą to robić. U nas takiej możliwości nie będzie – poinformował nas jeden z pracowników apteki znajdującej się w centrum Lublina.

Ale nie znaczy to, że testy wykonamy w każdej aptece, która obecnie szczepi pacjentów. – U nas niestety nie będzie takiej możliwości – informuje nas jeden z pracowników apteki w galerii Vivo! Lublin, gdzie od ręki można przyjąć szczepionkę.

W jednej z aptek usłyszeliśmy, że na razie brakuje szczegółowych informacji dotyczących testowania przez farmaceutów.

– Obecnie nie mamy żadnych wytycznych z Ministerstwa Zdrowia ani z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie wiemy, jak ludzie mają się zgłaszać na te testy ani skąd mamy je sobie wziąć – stwierdził jeden z lubelskich farmaceutów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments