Tomaszów Lubelski to miasto położone w centrum Roztocza. Słynie z wielu ciekawych zabytków, m.in. tych sakralnych. Warto je odwiedzić i poznać ich historię.

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Jego XVII-wieczna budowa oraz obraz Matki Bożej Szkaplerznej przyciągają tu pielgrzymów i turystów z całej Polski. Drewniany kościół w Tomaszowie Lubelskim to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnego budownictwa drewnianego w Polsce. Stanowi on również piękną ozdobę Roztocza.

Ukończenie prac nad jego budową datuje się na 1629 rok. Ufundował go ordynat Tomasz Zamoyski. Obecnie prezentuje się niezwykle okazale. Jego modrzewiowa konstrukcja trójnawowa została postawiona na ceglanej podmurówce. Jego fasadę kończą dwie kwadratowe wieże z hełmami na szczycie.

Wewnątrz znajdziemy elementy polichromii z XVIII w. Manierystyczny ołtarz główny wykonano w wieku XVII, a w jego dolnej części spoczęły relikwie św. Feliksa.

Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy

Została wzniesiona w latach 1883-1890 w czasie największego rozkwitu prawosławia na tym terenie. W tym czasie w powiecie tomaszowskim było blisko 43 tysiące prawosławnych wiernych.

Tomaszowska cerkiew była świadkiem zaborów Polski. Naczynia, stroje liturgiczne oraz 3 dzwony sprowadzane były z Moskwy. Od 1947 roku cerkiew była nieczynna. Całe jej wyposażenie po wojnie zostało wywiezione, a wnętrze służyło jako magazyn. W 1983 roku rozpoczęto pierwsze remonty, które miały przywrócić budynkowi jego pierwotną funkcję.

Cerkiew przyciąga uwagę wyjątkowymi kolorami. Znajdujący się w centrum miasta budynek sakralny przyciąga wzrok wieżyczkami i żółtymi ścianami. Znajduje się nieopodal tomaszowskiego Rynku i nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Kapliczka pw. Świętego Wojciecha

Nowa kaplica pw. Świętego Wojciecha przy ul. Lwowskiej związana jest z dawnymi dziejami miasta i kultem Matki Bożej Szkaplerznej, którego początki sięgają XVII wieku. Wtedy w istniejącej, drewnianej kapliczce nieznana osoba umieściła obraz Matki Bożej Szkaplerznej.

Znajdująca się wtedy w Tomaszowie Lubelskim kapliczka została zniszczona w czasach potopu szwedzkiego. Później na jej miejscu staną kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP. Jednak, gdy popadł w ruinę, rozebrano go. Teraz w tym miejscu stoi murowana kapliczka. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pozostał w tomaszowskim modrzewiowym kościele parafialnym.

Kolumny i droga krzyżowa

Prawdziwą lekcję historii dostaniemy, gdy postanowimy przejść się na plac znajdujący się z tyłu Kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Znajdziemy tam kolumny pamięci, które odnoszą się do znanych i ważnyc dla Tomaszowa Lubelskiego postaci oraz wydarzeń.

Kolumny wpisane są nieodłącznie w znajdującą się na placu Drogę Krzyżową. Przeczytamy tam o wizycie marszałka Piłsudskiego w mieście, życiu Tomasza Zamoyskiego oraz historii Bitew Tomaszowskich. Łącznie na terenie drogi krzyżowej znajduje się 16 tablic.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
5 lat temu

Najświętsza Maryjo Panno, módl się za nami. Matko Boża Szkaplerzna, módl się za nami. Św. Feliksie, módl się za nami. Św. Mikołaju Cudotwórco, módl się za nami. Św. Wojciechu, módl się za nami. Jezu, ufam Tobie