Jesień to idealny czas na zaszycie się w domu i nadrobienie zaległości w lekturach. Dlatego postanowiliśmy stworzyć zestawienie dziesięciu obowiązkowych pozycji z gatunku kryminałów.

1. „Morderstwo w Orient Expressie” – Agata Christie

„Morderstwo w Orient Expressie” to najpewniej jedna z najbardziej rozpoznawalnych książek Agaty Christie. Niespełna rok temu powstała kolejna, bo już trzecia ekranizacja słynnej historii detektywa Poirot. Główną osią fabuły jest morderstwo w tytułowym „Orient Expressie”, pociągu, którym Herkules Poirot, po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji, wraca do Europy. Detektyw przypadkowo natrafia na tajemniczą sprawę zasztyletowanego pasażera pociągu. Podejrzenia padają na dwanaście osób (a także konduktora), które w momencie przestępstwa były jedynymi ludźmi w wagonie. Wszyscy stają się potencjalnymi podejrzanymi, a Herkules Poirot dostaje trudne zadanie, odnalezienia wśród nich sprawcy. Wydaje się to tym bardziej skomplikowane, gdyż pociąg grzęźnie w zaspie śnieżnej, a każda z osób, wśród których kryje się zabójca, ma inną narodowość, a także pozycję społeczną. Utrzymuje przy tym, że nie znała ofiary.

Składająca się w spójną całość historia, trzyma w napięciu do ostatniego słowa książki. Genialna fabuła zachęca do brnięcia dalej, a kalkulacje detektywa Poirot, skłaniają do wysilenia szarych komórek. Większość czytelników będzie z pewnością pod wrażeniem przenikliwości bohatera. My ze swojej strony możemy polecić tę książkę każdemu, kto choć trochę interesuje się zagadkami kryminalnymi.

2. „Fashion victim” – Corrie Jackson

Fashion Victim to pierwsza część z serii o dziennikarce Sophie Kent. Reporterka londyńskiej gazety bada sprawę modelki, która wcześniej pomogła jej w pewnej sprawie. Gdy na moment przed rozpoczęciem Londyńskiego Tygodnia Mody, dziewczyna zostaje zamordowana, dziennikarka postanawia rozpocząć własne, wyjątkowo ryzykowne śledztwo. Sophie, która początkowo traktuje je jak wyzwanie i odskocznię od własnych problemów, szybko przekonuje się, że swoim nieostrożnym zachowaniem sprowadziła na siebie poważne kłopoty.

Corrie Jackson pracowała jako dziennikarka, więc treść książki, którą stworzyła, brzmi bardzo autentycznie. Autorka wraz z Sophie wprowadzają czytelników w świat mody i odsłaniając przed nimi tajemnice, o których wcześniej nie mieli najmniejszego pojęcia. Warto sięgnąć po tę debiutancką powieść, nawet jeśli nie przykłada się zbyt dużej wagi do najnowszych trendów ze świata mody. Zapewniamy, że „Fashion Victim” to dynamiczna, ciekawa historia, która idealnie nada się na jesienny wieczór.

3. Cykl: Millenium. Tom I „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” – Stieg Larsson

W 1966 roku tajemniczo znika młoda, szesnastolatka. Dziewczyna ginie bez śladu, a sprawa jest tym bardziej nietypowa, gdyż nigdy nie znaleziono jej ciała. Czterdzieści lat później nietypową sprawą zajmuje się Mikael Blomkvist – dziennikarz śledczy, a także wydawca chylącego się ku upadkowi czasopisma, Millenium. Zlecenie otrzymuje od przemysłowca, który ma bliski związek z zaginioną. Blomkvist nawet nie ma pojęcia, że przyjmując sprawę, wraz z towarzyszącą mu Lisbeth Salander, wpadnie na trop ponurej, rodzinnej historii.

Mroczna, nieprzewidywalna książka, która zaskoczy niejednego czytelnika przemyślaną fabułą, plastycznymi opisami, a co najważniejsze, przemyślaną intrygą. Autor wykazał się imponującą wiedzą, która umili czytanie każdemu miłośnikowi genialnych serii kryminalnych.

4. Tajemna historia – Donna Tartt

Richard Papen rozpoczyna studia. W ekskluzywnym college’u dołącza do grupy inteligentnych, aczkolwiek osobliwych studentów filologii klasycznej, którzy pod przewodnictwem swojego wykładowcy poznają zupełnie nowe, nietypowe aspekty życia. Kiedy eksperymentowanie z najróżniejszymi narkotykami, alkoholem i intymnością, nie przynosi odpowiedzi na nurtujące studentów pytania, dochodzi do morderstwa.

„Tajemna historia” wciąga już od pierwszych stron. Zmuszająca do myślenia fabuła, nie pozwoli czytelnikowi odłożyć lektury przed dobrnięciem do ostatniej strony. Przepełniona napięciem opowieść o błędach młodości, moralności, jak również oczekiwaniach, stawia przed odbiorcą wiele ciężkich pytań. Książka idealnie nada się dla osób lubiących dobrze wykreowanych bohaterów, a także trudną tematykę.

5. „Zgadnij kto” – Chris McGeorge

Jeszcze jako nastolatek, Morgan Sheppard, rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że sprawa wyglądała na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę, zyskując tym samym sławę i pieniądze.

Dwadzieścia pięć lat później Morgan budzi się w hotelowym pokoju, gdzie oprócz niego jest jeszcze pięć nieznanych mu osób. Gdy okazuje się, że w łazience znajdują się zwłoki, Sheppard ma tylko kilka godzin, by rozwiązać zagadkę, która z przebywających w pokoju osób jest zabójcą. Jeżeli mu się to nie uda, wszyscy zginą.

W książce „Zgadnij kto” czytelnik znajdzie przede wszystkim to, co kojarzy się z popularnymi kryminałami w konwencji escape roomów – gęstą atmosferę, bezustanne, wzajemne oskarżenia zdesperowanych, zawładniętych paniką bohaterów, a przede wszystkim ograniczony czas. Oryginalna fabuła, interesujące postacie i przystępny styl autora sprawiają, że historię czyta się szybko i z zapartym tchem. Chris McGeorge z pewnością zapewni miłośnikom kryminałów rozrywkę na wiele długich godzin.

6. „Chemia śmierci” – Simon Beckett

Manham. To tu, w małym spokojnym miasteczku, doktor David Hunter zamierza ukryć się przed przeszłością. Niestety od rzeczywistości nie da się uciec, o czym antropolog sądowy niebawem się przekonuje. Grupka dzieci znajduje w mieście zmasakrowane zwłoki niejakiej Sally Palmer. Policja, która podejrzewa zabójstwo, prosi Huntera o pomoc. Choć początkowo mężczyzna nie chce współpracować, zmienia zdanie, kiedy pojawia się kolejne ciało.

Każdy może stać się ofiarą, tak samo, jak każdy może być mordercą…

Świetny thriller, który już od pierwszych stron lektury, przyprawia o dreszcze i pobudza wyobraźnię czytelnika. Skrupulatne, wręcz autentyczne opisy i intrygująca zagadka, która zachęca do poszukiwania rozwiązania wraz z bohaterem, to jedne z nielicznych powodów, dlaczego książka prezentuje tak wysoki poziom. Choć niektórych może szokować, gwarantujemy, że wielu czytelników, po przeczytaniu „Chemii śmierci” z pewnością zechce jak najszybciej zapoznać się z innymi książkami autora.

7. „Pielgrzym” – Terry Hayes

Głównym bohaterem książki jest tytułowy „Pielgrzym”. Nim emerytowany agent na własną prośbę skończył z dawnym życiem zawodowym, dowodził ściśle tajnym wydziałem wewnętrznym amerykańskiego wywiadu. Nie mogąc rozstać się z przeszłością, pod fałszywym nazwiskiem zmarłego już człowieka, mężczyzna pisze książkę podsumowującą karierę, a także zawierającą całe doświadczenie, jakie zdobył ostatnimi laty. Od tej pory oficjalnie przestaje istnieć i ciesząc się odrobiną wolności, prowadzi w miarę spokojne życie. Do czasu… Gdy jeden z nielicznych przyjaciół Pielgrzyma – policjant, zajmujący się sprawą zagadkowego morderstwa – prosi go o pomoc, dawny agent zgadza się jeszcze raz zagłębić w kryminalny świat. Nie ma pojęcia, że ów zbrodnia jest jedynie początkiem historii, w jakiej w najbliższym czasie stanie się jedną z kluczowych postaci.

Genialna fabuła i klimat, porządny, plastyczny język, a także dokładny research, jaki autor zrobił, by poszczególne wątki trzymały się w zwartym szeregu, przekonają nawet najbardziej wymagającego czytelnika. „Pielgrzym” to obowiązkowa pozycja zarówno dla osób, które znają ten gatunek jak własną kieszeń, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają eksperymentować z książkami kryminalnymi. Z naszej strony nie możemy zdradzić nic więcej, aby nie zepsuć nikomu przyjemności z poznawania tej niesamowitej historii.

8. „Wiara” – Anna Kańtoch

Rok 1986, upalne lato. Wydawać by się mogło, że nikomu, ani niczemu nie uda się zakłócić spokoju leniwej miejscowości letniskowej. Wszystko zmienia się, kiedy pewnego dnia, proboszcz znajduje na torach kolejowych zwłoki młodej dziewczyny. Nikt nie wiem, skąd się wzięła, ani kim właściwie jest ofiara. Śledztwo, prowadzone przez wezwanego do Rokitnicy, kapitana Witczaka, ze względu na nieskorych do współpracy miejscowych, idzie wyjątkowo opornie. Ludzie niechętnie zdradzają swoje tajemnice, wierząc, że w ten sposób przyciągną do miasta zło. Nie mają pojęcia, że takowe już zawitało w okolicy.

Wciągająca powieść, w której na uznanie zasługują przede wszystkim wyjątkowo logiczny ciąg zdarzeń, a także wykreowany przez autorkę świat, który w trakcie lektury, pochłania się wszystkimi zmysłami. Annie Kańtoch, z racji posiadania na koncie wielu świetnych dzieł, bardzo wysoko postawiono poprzeczkę. Trzeba przyznać, że świetnie sobie poradziła. „Wiara” w stu procentach spełni oczekiwania wymagających czytelników.

9. „Fabrykantka aniołków” – Camilla Läckberg

Rok 1974. Wielkanoc. Z Valö, wysepki w pobliżu Fjällbacki, bez śladu znika pewna rodzina. Jak we mgle rozpływają się wszyscy z wyjątkiem rocznej dziewczynki Ebby. Po latach już jako dorosła kobieta, wraca ona na wyspę, by wraz z mężem zapomnieć o zmartwieniach. Małżeństwo postanawia wyremontować, a następnie otworzyć stary ośrodek kolonijny, którym niegdyś zarządzał ojciec Ebby. Kiedy jednak niedługo później wybucha pożar i oboje omal nie tracą życia, zaczynają rozumieć, że nie wszystko pójdzie po ich myśli. Niebawem w okolicy pojawia się niejaki Patrik Hedström, który zamierza spróbować wyjaśnić tajemniczą zagadkę z przeszłości.

Jeśli ktoś ceni sobie dobre kryminały, a nie zna jeszcze twórczości Camilli Läckberg, zachęcamy, aby szybko nadrobić czytelnicze zaległości. Książki autorki, tworzone są na najwyższym poziomie, więc nie dziwi fakt, że jej kryminalna sama osiągnęła światowy sukces. Pisarka odpowiednio dawkuje informacje, przekazywane czytelnikowi i treściwie nakreśla fabułę. „Fabrykantka aniołów” to nie tylko mroczny thriller, który wywoła dreszcze u czytelnika, ale również doskonała powieść obyczajowa, idealnie nadająca się na jesienne popołudnie z ciekawą lekturą.

10. „Bez skrupułów” – Harlan Coben

Myrion Bolitar – dawny koszykarz, aktualnie agent sportowy – ma finalizować kontrakt niejakiego Christiana Steele’a. Niestety, w międzyczasie ginie Kathy Culver, a jej bielizna, znaleziona na terenie campusu, wskazuje, że najpewniej padła ofiarą gwałtu i morderstwa. Oskarżenia o rzekome zabicie narzeczonej padają na gwiazdę futbollu. Bolitar na prośbę siostry zamordowanej, decyduje się podjąć śledxtwo.

„Bez skrupułów” to kolejny przykład książki, po którą warto sięgnąć i nawet się nad tym nie zastanawiać. Książka zawiera wyrazistych, charakterystycznych bohaterów, a sama zagadka, wokół której nakreślona zostaje fabuła, jest wyjątkowo rozbudowana. Autor spokojnie wprowadza kolejne postacie, by później te, z każdą stroną, zwiększały tempo akcji. Gwarantujemy, że po przeczytaniu tej pozycji, wielu czytelników poczuje niedosyt.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
kester
kester
4 lat temu

Patrzcie tutaj – https://virtualo.pl/ebooki/kryminal-i-sensacja/kryminal-c194/
W PL mamy znakomitych autorów kryminałów, do tego jeszcze Skandynawia i macie tyle tytułów ebooków, ile nie przeczytacie przez naprawdę długo. Tak więc akurat fani kryminałów to nie mają u nas na co narzekać, a wcale nie tylko Mróz pisze w tej tematyce bardzo dobre książki.

Paula
Paula
4 lat temu

Ja mam taki rytuał, że kupuję sobie raz w tygodniu jedną książke w empiku. Randomową. W tym tygodniu padło na Remigiusza Mroza Listy zza grobu. Jeśli nie czytaliscie – powinniście nadrobic.