Wielkimi krokami zbliża się długi weekend. Zastanawialiście się gdzie warto się wybrać, jednak nie przyszedł wam do głowy ciekawy pomysł? Może macie ograniczony budżet i nie chcecie wyjeżdżać zbyt daleko? Spieszymy z pomocą i przedstawiamy nasze Top10 miejsc na długi weekend na Lubelszczyźnie. Będzie blisko i tanio.
1. Kozłówka
To miejsce dla osób lubiących spacery na łonie natury. Największą atrakcją jest zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich, w którym obecnie siedzibę ma Muzeum Zamoyskich. Budowla powstała w XVIII wieku. Do 1944 roku jej właścicielami byli Zamoyscy, później trafiła do Skarbu Państwa Polskiego. Zapierający dech w piersiach jest również Kozłowiecki Park Krajobrazowy.
2. Jezioro Krasne
Jest to świetna propozycja na wypad za miasto w upalne dni. Maksymalna głębokość jeziora sięga 33 metrów. Wokół znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz domki letniskowe. Nad jeziorem działa ośrodek wypoczynkowy z piaszczystą plażą z molem i strzeżonym kąpieliskiem dla dzieci i dorosłych oraz przystań żeglarska ze sprzętem pływającym: łodzie wiosłowe, żaglowe, kajaki, rowery wodne. Na terenie ośrodka znajdują się boiska do gry w piłkę nożną i siatkową, kometkę, a także świetlica z tenisem stołowym.
3. Nałęczów
Słynie z leczniczego klimatu, urokliwych krajobrazów i ciekawych zabytków. Przyjezdni lubią tu oddawać się długim spacerom i zgłębianiu historii twórczości literackiej. Znajduje się tu atrakcyjny Park Zdrojowy, Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Bolesława Prusa, wąwozy lessowe i kompleks wodny Atrium.
4. Susiec
Susiec to piękna miejscowość położona na Roztoczu. Jest to kierunek, który powinny obrać osoby lubiące spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, obcując z naturą. Głównym powodem, dla którego warto przyjechać w te okolice są Szumy, czyli niewielkie kaskady wody na rzece Tanwi. Trasa ta ciągnie się kilometr przez rezerwat Nad Tanwią.
5. Zwierzyniec
Zwierzyniec leży przy Roztoczańskim Parku Narodowym, który sam w sobie jest wspaniałym miejscem do wypoczynku, spacerów i obcowania z naturą. Na skraju lasu znajduje się zalew z piaszczystą plażą. Niewątpliwą atrakcją dla całej rodziny jest przeprawa kajakowa. Dostępnych jest wiele tras o różnym poziomie trudności i długości – od najkrótszych (7 km w 2 godziny) po te zajmujące sporą część dnia (26 km w ok. 7 godzin). Po całodziennych wyprawach i opalaniu na plaży można odpocząć w zabytkowym Browarze z 1806 roku i, zwiedzając jego wnętrza, zgłębić sztukę warzenia piwa.
6. Tomaszów Lubelski
Miasto położone w centrum Roztocza słynie z ciekawych zabytków, tradycyjnej kuchni i walorów przyrodniczych. Tomaszów Lubelski daje możliwości również aktywnego wypoczynku podczas uprawiania sportów lub spacerów po parkowych alejkach. Możemy tu zwiedzić m.in. kościół modrzewiowy z XVII wieku, Cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy, Muzeum Regionalne, Siwą Dolinę, wybrać się na tor wrotkarski i usiąść na ławeczce dr. Janusza Petera.
7. Chełmskie podziemia kredowe
Białe korytarze rozciągają się pod całym Starym Miastem i sięgają kilku kondygnacji w dół. Atrakcja kilkukrotnie była nagradzana wieloma wyróżnieniami i od lat przyciąga turystów z kraju i zagranicy. Zwiedzając zabytkową kopalnie kredy można poznać początki ekonomii Chełma oraz legendy związane z miastem. Po wyjściu z podziemi, jeżeli pogoda pozwoli, warto zainteresować się rozrywką na świeżym powietrzu, np. spływami kajakowymi rzeką Uherką, która jest lewym dopływem Bugu.
8. Zamość
Słynie z charakterystycznych dla późnego renesansu kamienic, zabytkowego Starego Miasta oraz jedynego w tej części kraju zoo. Nie sposób się tu nudzić podziwiając idealną miejską zabudowę i wiele malowniczych zabytków.
Zwiedzimy tu Stare Miasto, Rotundę, Bastion VII oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – nowoczesny ośrodek muzealny, oferujący ciekawe wystawy stałe, a także czasowe. Na zwiedzających czekają cztery budynki przepełnione eksponatami: Prochownia, Arsenał, Bastion 3 oraz Brama Szczebrzeska.
9. Kazimierz Dolny
Znany z pięknych widoków, jest tam wiele punktów widokowych, jak Góra Trzech Krzyży, Albrechtówka. Ciekawą formą podziwiania miasta jest również rejs po Wiśle. Kazimierz ma również sporo do zaoferowania osobom lubiącym piesze wycieczki i podziwianie natury. Znajduje się tak wiele wąwozów lessowych. Jedną z najlepiej ocenianych tras jest Wąwóz Małachowskiego o długości ok. 400 metrów, który znajduje się dość niedaleko rynku. Dodatkowo w niewielkiej odległości od miasta jest Muzeum Czartoryskich w Puławach, otoczone pięknym ogrodem.
10. Siedlisko lawendy
Siedlisko lawendy mieści się w Siedliszczu, małej wsi w województwie lubelskim. Południowo-zachodnia część gminy Siedliszcze ma status obszaru chronionego krajobrazu. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków ptaków, w tym wpisany do Poleskiej Czerwonej Księgi Zwierząt – błotniak łąkowy oraz błotniak stawowy, dziwonie, podróżniczka, rycyka, derkacz.
To tutaj spędzimy spokojne chwile w gronie najbliższych otoczeni naturą, która zachwyca kolorami. To miejsce położone z dala od miejskiego zgiełku i spalin, gdzie bieg życia wyznaczają prawa natury. Wzgórze, na którym rośnie plantacja lawendy jest miejscem najwyżej położonym w okolicy, a tym samym najbardziej nasłonecznionym.
BONUS!
Magiczne Ogrody
Pierwszy w Polsce tematyczny park zabaw znajduje się w Trzciankach obok Janowca. Królują w nim baśniowe historie. Wśród setek kwiatów, drzew i magicznych istot zamieszkujących Sekretny Ogród będziecie mogli wspólnie rozwijać swoją wyobraźnię. Czekają na was zjeżdżalnie, dmuchańce, ciuchcia, karuzele, plac zabaw, tratwy, zamek dla wróżek i wiele innych atrakcji. Magiczne Ogrody to nie tylko ciągła zabawa i integracja. W przerwie od zabawy będzie też czas na odpoczynek, wspólny posiłek, lody i kawę.