Już pół roku drogowcy pracują przy przebudowie Al. Racławickich i pobliskich ulic. Na koniec października stan zaawansowania prac wyniesie 40 proc. Inwestycja potrwa do połowy przyszłego roku.

– Przebudowa Al. Racławickich to dla Lublina projekt priorytetowy – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. Inwestycji i Rozwoju. – Już widać pierwsze efekty sześciomiesięcznych prac. Jestem pewny, że finalnie inwestycja zachwyci także swoim walorem estetycznym.

Zakończone już zostały prace na al. Długosza, ul. Legionowej oraz na fragmencie Al. Racławickich – od ul. Łopacińskiego do ul. Poniatowskiego. Łącznie na tych ulicach wykonano 375 metrów nowej nawierzchni. Na tym odcinku Al. Racławickich wykonano również zatoki wraz z peronami oraz część ścieżek rowerowych. Pozostały jeszcze do uzupełnienia chodniki przy Kościele Garnizonowym oraz wykonanie nawierzchni na wybranych odcinkach dróg rowerowych.

Aktualnie prace drogowe prowadzone są na pozostałej części Al. Racławickich oraz ulicach Poniatowskiego, Popiełuszki, Spadochroniarzy i Lipowej. Od 20 października, po zakończeniu prac przez ekipę archeologów, wznowiono także roboty przy wlocie Krakowskiego Przedmieścia w Al. Racławickie. Z kolei na rondzie Honorowych Krwiodawców pracami objęta jest obecnie III ćwiartka skrzyżowania.

4000 m ścieżek rowerowych

Docelowo przebudowanych zostanie blisko 3900 m ulic i chodników (w tym 3300 m w ciągu podstawowym) oraz wykonanych około 4000 m ścieżek rowerowych. Wraz z ponownym otwarciem ulic po przebudowie, do użytkowania oddanych zostanie 13 sygnalizacji świetlnych, w tym trzy nowe na ulicach Grottgera, Rowerowej oraz Puławskiej. Docelowo powstanie ponad 6 km nowej kanalizacji deszczowej. Obecnie wykonano już blisko 4000 m kanałów. Z kolei kompletna sieć gazowa wynosi ponad 2 km i jest już ukończona.

Na głównej arterii miasta powstała już nowa infrastruktura gazowa. Na odcinku od Centrum Spotkania Kultur do ul. Puławskiej długość nowego gazociągu to 1,6 km. Finalizowane są również prace w zakresie kanalizacji deszczowej.

Równolegle realizowane są prace związane z podbudową i wykonaniem nawierzchni jezdni. Obecnie ich wykonanie jest na poziome 35%, z kolei stan zaawansowania prac dotyczących chodników to 40%. Wraz z przebudową Al. Racławickich powstaną nowe ścieżki rowerowe. Wykonano 30% ich podbudowy oraz rozpoczęto kładzenie nawierzchni bitumicznej – warstwy wiążącej.

Zatoki przystankowe

Prace drogowe obejmują również swoim zakresem zatoki przystankowe. Te zlokalizowane przy KUL-u, Państwowej Szkole Budownictwa i Geodezji oraz Szpitalu Wojskowym zyskały już nowe betonowe nawierzchnie. W obrębie przystanków trwają jeszcze drobne prace brukarskie. Istniejąca wzdłuż Al. Racławickich trakcja trolejbusowa również ulega sukcesywnej wymianie.

Krakowskie Przedmieście

Na ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Wieniawskiej do skrzyżowania z Al. Racławickimi, prowadzone są prace związane z podbudową i położeniem warstwy wiążącej. Powinny się one zakończyć z końcem października. Wówczas przywrócony zostanie ruch tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej. Jadąc od strony ul. 3 Maja będą one mogły przejechać na wprost w kierunku ronda Honorowych Krwiodawców oraz skręcić w lewo w ul. Lipową.

Zakończenie prac

Pomimo epidemii COVID-19 i związanych z tym trudności w dostępie do materiałów i komponentów, do końca roku, zgodnie z założeniami harmonogramu inwestycji, realizacja zadań będzie zaawansowana w blisko 60 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest w czerwcu 2021 r.

Przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem Honorowych Krwiodawców, ul. Poniatowskiego oraz ul. Lipową pochłonie ponad 100 mln zł, z czego 85 proc. stanowią środki europejskie.

Fot. Miasto Lublin 

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments