Od ponad roku trwają intensywne prace budowlane w zabytkowym budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ulicy Bernardyńskiej. Prace obejmują wymianę konstrukcji i pokrycia dachu, gruntowny remont sal lekcyjnych i pracowni oraz odświeżenie elewacji. Konieczne było skucie tynków oraz wymiana wszystkich instalacji.

–  Prowadzenie robót budowlanych w zabytkowych budynkach jest o wiele bardziej skomplikowane niż w nowo budowanych czy poddawanych jedynie termomodernizacji lub remontowi. Niejednokrotnie wiąże się z pewnymi niespodziankami, które nie zawsze da się przewidzieć na etapie prowadzonej inwentaryzacji i projektowania. Z taką sytuacją spotkaliśmy się podczas przebudowy gmachu szkoły, gdzie dodatkowo należało wykonać przebudowę stropów i wymianę podłóg. Postęp prac przebiega prawidłowo i w przyszłym roku młodzież wróci do nowoczesnej placówki, w której znajdzie bardzo dobre warunki do nauki. Sam budynek natomiast będzie piękną wizytówką ulicy Bernardyńskiej i całego miasta  – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

W szkole zakończyła się większość prac w zakresie instalacji. We wszystkich salach lekcyjnych, korytarzach i holach położono nowe tynki i w niektórych rozpoczęło się już malowanie. Prowadzona jest renowacja ozdobnych drewnianych ościeżnic i stolarki drzwiowej. Na ponad 1500 m2 położono nowe warstwy posadzkowe, na których, po pomalowaniu pomieszczeń, wykonawca w zależności od rodzaju pomieszczenia przyklei dębowy parkiet lub położy terakotę. Ta część robót potrwa do końca lutego.

Kolejnym etapem będzie przebudowa poddasza. Ma objąć zabezpieczenie konstrukcji drewnianej poddasza preparatami ogniochronnymi, wykonanie izolacji termicznej oraz sufitów podwieszonych. W celu wyodrębnienia pomieszczeń na poddaszu zostaną zamontowane ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z profili systemowych wraz z warstwą izolacji z wełny mineralnej. Z pracami na poddaszu wiąże się także konieczność wykonania nowej wentylacji mechanicznej a także dodatkowych prac w zakresie instalacji elektrycznej. Na wykonanie tej części robót wykonawca będzie miał 2 miesiące od daty podpisania umowy.

Po przebudowie obiekt będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez pochylnie wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z dwóch sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla około 70 osób.

Projekt zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku, ten sam układ okien i drzwi oraz zachowanie oryginalnych wielkości otworów i elementów dekoracyjnych. Elewacja budynku, ponieważ jest w dobrym stanie, została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki, ubytków i spękań. Całość przebudowy odbywa się pod opieką konserwatora zabytków, gdyż od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków.

Całkowita wartość projektu to 14,1 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin

Fot. Miasto Lublin

2Galeria zdjęć 2/4

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments