Tu jest jakby luksusowo. Jerzy Rogalski w DDK Czuby Południowe

0
1033

Chociaż ciężko w to uwierzyć, to jednak PRL – epoka kojarząca się z szarością i niedoborami miała swoje luksusy. Klucz do luksusu stanowiły dewizy, dolary znajomości, no i Peweks, w którym przy dobrych znajomościach można było kupić prawie wszystko. Luksus często wymagał zaradności i pomysłowości. Dla niektórych luksusem był telefon, gdyż na doprowadzenie linii czekało się latami. Do kategorii luksusu zaliczała się również wolność i poczucie bezpieczeństwa.

Luksus był najczęściej dostępny dla przedstawicieli partyjnej wierchuszki albo osób, które miały dostęp do zachodnich walut. Na pierwszy rzut oka widać było również różnicę pomiędzy miastem a prowincją. Doskonale pokazała je kultowa polska komedia – „Kogel-mogel”. To historia Kasi Solskiej, która ucieka z rodzinnej wsi do Warszawy, żeby rozpocząć studia. Jednym z powodów jej ucieczki są również plany ojca, który zamierza wydać ją za mąż za sąsiada – Staszka (granego przez Jerzego Rogalskiego) i oddać im gospodarstwo. W filmie u boku Jerzego Rogalskiego wystąpiła śmietanka polskich aktorów: Katarzyna Łaniewska, Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn oraz Jerzy Turek. Produkcję stworzył Roman Załuski. Scenariusz do niej pomogła mu napisać Ilona Łepkowska. Polacy tak bardzo pokochali „Kogel-mogel”, że szybko doczekał się kontynuacji. Co ciekawe, powtarzany przez wiele osób cytaty „Marian, tu jest jakby luksusowo”, mylnie przypisywany do pierwszej części, pochodzi właśnie z drugiej części filmu, czyli „Galimatiasu” .

O „jakby luksusowym” stylu życia opowie opowie Jerzy Rogalski, czyli Stasiek Komasa z filmu „Kogel- Mogel. Aktor znany również z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”, czy serialu „07 zgłoś się”, a lubelskiej publiczności z wielu spektakli w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, będzie gościem spotkania cyklu „Piątek wieczorową porą” w Dzielnicowym Domu Kultury „Czuby Południowe” w piątek (22 listopada) o godzinie 18.00. Spotkanie poprowadzi Joanna Gładysz – polonistka, animatorka kultury, filmoznawczyni. Od 2014 roku w Centrum Kultury w Lublinie prowadzi Dyskusyjne Koło Filmowe BENSHI. Od 2019 roku bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments