W niedzielę (28 marca) kolejnych 73 ochotników z województwa lubelskiego złożyło przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Była to 3 przysięga w tym roku i 32. w historii brygady.

Przysięga, która odbyła się na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie, poprzedzona była 16 dniowym szkoleniem podstawowym realizowanym na bazie 21 batalionu lekkiej piechoty w Lublinie. To dopiero początek drogi w WOT, gdyż pełne wyszkolenie żołnierza tej formacji trwa 3 lata i składa się z szeregu tematycznych szkoleń, kursów i poligonów.

Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę reprezentują różne miejscowości z województwa lubelskiego. Jest wśród nich 29 uczniów i studentów, 3 nauczycieli oraz przedstawiciele różnych zawodów, między innymi fizjoterapeuty, opiekuna medycznego, czy urzędnika. W gronie tym jest aż 19 kobiet.

Wojska Obrony Terytorialnej od 17 października 2020 roku przeszły na kryzysowy model funkcjonowania, jednak nadal prowadzona jest rekrutacja kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Osoby z naszego regionu zainteresowane wstąpieniem w szeregi 2 LBOT będą mogły skorzystać jeszcze z 4 szkoleń podstawowych w tym roku. Najbliższe szkolenia planowane są w terminie od 8 do 23 maja oraz od 26 czerwca do 11 lipca.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych na terenie kraju. W jej skład wchodzą bataliony zlokalizowane w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie brygada liczy około 3300 żołnierzy i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa lubelskiego.

Fot. Damian Stanula/ WOT

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments