Popularny duet tiktokerski startuje z rezydencją w Galerii Labirynt. To kolejne z działań towarzyszących wystawie Kolekcja Dostępna, która pokazuje, jak osoby z niepełnosprawnościami mogą odbierać sztukę.

Mikołaj Jabłoński i Monika Dubiel wspólnie tworzą kanał VIP Team, który na TikToku obnaża w zabawny sposób mity związane z funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami (w tym przypadku osób niewidomych i słabowidzących). Na tej platformie obserwuje ich już ponad 640 000 osób.

VIP to skrót od Visually Impaired Persons (osoby z niepełnosprawnością wzorku). Mikołaj i Monika w lekkiej formule edukują, obnażają ograniczenia – te mentalne oraz przestrzenne – pokazując, jak różnorodne jest życie osób z niepełnosprawnością. Wiele z obiegowych opinii i stereotypów demaskują w ulicznych sondach. W pierwszym z pięciu zaplanowanych wideo, które zostało opublikowane na profilu galerii na TikToku Monika objaśnia czym są tyflografiki i jak pomagają odbierać sztukę.

Rezydencja VIP Teamu na profilu Galerii Labirynt na TikToku to kolejne z działań wokół wystawy Kolekcja Dostępna. Do końca stycznia część z prac z Kolekcji Galerii Labirynt wraz z opracowaniami ułatwiającymi odbiór sztuki można oglądać na tej ekspozycji. To pierwsze i tak szerokie działanie zrealizowane przez publiczną instytucję kultury w Polsce.

Rezultatem kilkumiesięcznej pracy zespołu złożonego z ponad 70 osób jest aż 57 adaptacji dotykowych – tyflografik (wypukłych plansz z reprodukcjami prac dla osób niewidomych) i makiet, 30 filmów z tłumaczeniami opisów na PJM (polski język migowy), 30 opisów prac w tekście łatwym, 30 podpisów prac w alfabecie Braille’a, czy 30 opisów prac w czarnodruku.

Wystawa to z kolei część szerszego projektu Galerii Dostępnej realizowanego z myślą o wszystkich wykluczonych z udziału w kulturze – osobach z niepełnosprawnościami i osobach migranckich. Lubelska galeria zrealizowała pionierski projekt opracowania 30 prac topowych artystów i artystek sztuki współczesnej (m.in.: Christo i Jeanne Claude, He Chengyao, Katarzyna Kozyra, Maurycy Gomulicki, Ryszard Winiarski) pod względem dostępności dla osób Głuchych, niewidomych, z niepełnosprawnościami intelektualnymi, w spektrum autyzmu, a także migrantek i migrantów. W przypadku Kolekcji Dostępnej nie chodzi tylko o umożliwienie odbioru dzieł, wystawa pokazuje też szerszej publiczności, w jaki sposób osoby z niepełnosprawnościami obierają świat.

Do tej pory wystawę odwiedziło blisko 600 osób, a w ramach działań edukacyjnych przeprowadzono 26 warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz dla grup z niepełnosprawnościami. Odbyło się też 6 oprowadzań dla osób dorosłych, w tym dla seniorek, osób Głuchych i osób anglojęzycznych.

Fot. A. Sienkiewicz/materiały prasowe Galerii Labirynt 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments