W Lublinie powstaje film dokumentalny o życiu i twórczości Leopolda Ungera, polskiego dziennikarza i publicysty, który ze względu na żydowskie pochodzenie zmuszony został do emigracji z Polski. Pracował między innymi w „Życiu Warszawy” oraz belgijskim dzienniku „Le Soir”. Powstający film ma być pierwszym dokumentem opowiadającym o życiu i twórczości Ungera.
Za produkcją stoją młodzi i ambitni twórcy z Lublina. – Film we wstępnym założeniu ma trwać około 45 -60 min, a jego finalna forma zależeć będzie od tego, czy uda się przynajmniej w części wcielić w życie nasze pomysły. W tak dużym projekcie wszystko uzależnione jest od realizacji zdjęć, dlatego o faktycznym kształcie scenariusza zadecydują uwagi zaproszonych do realizacji gości i komentatorów – wyjaśnia reżyser filmu Mateusz Kasiak.
Pomysł na produkcję powstał na bazie zainteresowań naukowych pana Mateusza, który jest doktorantem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i pod okiem prof. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk przygotowuje rozprawę doktorską na temat szeroko pojętej publicystyki prasowej. Drugim powodem zainteresowania życiem Leopolda Ungera okazał się fakt współpracy publicysty z Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu istniejącą przy Zakładzie Dziennikarstwa UMCS. Poprzez odsłonięcie tej karty z historii życia dziennikarza film może przyczynić się do promocji Lublina.
W ekipie realizacyjnej swoje miejsce znaleźli młodzi, ale doświadczeni ludzie, którzy tworzyli materiały filmowe dla lubelskich instytucji miejskich, edukacyjnych czy kulturalnych takich jak np. Urząd Miasta Lublin czy AZS UMCS Lublin.
Koszty realizacji zdjęć sfinansowane zostały dzięki Stypendium Miasta Lublin na realizację projektu z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury. Ale potrzeb jest więcej. Trzeba m.in. opłacić koszty postprodukcji i promocji filmu. Na rzecz projektu uruchomiona została akcja crowdfundingowa, gdzie każdy może wspomóc realizację poprzez wpłatę nawet drobnej kwoty. Wszystkie szczegóły znaleźć można na pomagam.pl/leopoldunger i na profilu facebookowym „Film o Leopoldzie Ungerze”.
Praca nad dokumentem trwa. Pomiędzy 7 a 10 grudnia realizowane były zdjęcia zagraniczne, niezbędne dla produkcji, w których zorganizowaniu pomogła prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS, która od początku wspiera projekt.