Miasto powołało Szkołę Mistrzostwa Sportowego w piłce ręcznej kobiet. Jest to efekt współpracy Lublina i Związku Piłki Ręcznej w Polsce. W piątek (6 maja) podpisano porozumienie o współpracy, które rozpoczyna działalność nowej placówki.

– Rozmawialiśmy o powrocie tej koncepcji z możliwością szkolenia młodych piłkarek. Chcemy więc, aby funkcjonowała niepubliczna szkoła, która będzie miała na celu kształcenie i szkolenie młodzieży. Z drugiej strony będzie ona dokonywała również selekcji talentów. Mam nadzieję, że będziemy mieć tutaj młodzież nie tylko z naszego regionu, ale i z całego kraju – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Porozumienie jest kontynuacją i dopełnieniem zapisów Listu Intencyjnego z listopada 2021 roku, w którym Miasto Lublin i Związek Piłki Ręcznej w Polsce zadeklarowali współpracę w zakresie utworzenia Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie – Szkoły Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

– Ta idea nie została wcześniej zrealizowana z różnych powodów. Warto teraz do tego wrócić, a projekt jest zabezpieczony budżetowo i w formule prawnej. W Lublinie mamy też do tego odpowiednią infrastrukturę. Dlatego dzisiaj podpisujemy to porozumienie – dodaje prezydent.

Placówka została już zarejestrowana w ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta Lublin. Funkcjonować będzie od września 2022 roku, na bazie XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Nabór kandydatek z całej Polski rozpocznie się w najbliższych tygodniach i zorganizowany będzie w pierwszym etapie w formie elektronicznej, a następnie w formie testów sprawnościowych.

– Cieszę się, że Szkoła Mistrzostwa Sportowego w końcu będzie miała swoje miejsce w Lublinie. Do tej pory tylko jedna szkoła żeńska jest w naszym kraju i powstała w Gliwicach ponad 20 lat temu. Mężczyźni mają już trzy swoje szkoły, w Płocku, Kwidzynie i Kielcach – mówi Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. – Oprócz Lublina jeszcze Kalisz będzie taką szkołę otwierał od nowego roku. Przewidujemy jedną klasę, w której będzie mogło szkolić się około 20 osób. Od lat chcieliśmy, aby piłka ręczna w Lublinie tworzyła duży potencjał dla przyszłego szkolenia – dodaje.

Szkoła funkcjonować będzie w ścisłej współpracy z Fundacją MKS Lublin i Lubelskim Związkiem Piłki Ręcznej. Za edukację sportową dziewcząt odpowiadać będą m.in. byłe zawodniczki klubu MKS Lublin, które po zakończeniu karier sportowych zajmują się działalnością trenerską.

Pozytywną opinię w sprawie powołania szkoły wyraziło także Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jego wsparcie pozwoli zapewnić wysoki poziom edukacji i efektywny rozwój sportowy adeptek.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments