W Gospodarstwie Doświadczalnym na Felinie, należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, powstaje Stacja Badawcza i Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Jeździectwa i Hipoterapii. Z obiektów będą mogli korzystać zarówno studenci, jak i mieszkańcy. W środę (5 sierpnia) na jego terenie odbyło się symboliczne wbicie łopaty.
Projektowany budynek będzie obiektem wolnostojącym, jednokondygnacyjnym z dwuspadowym dachem o nachyleniu 7 stopni. Będzie przeznaczony na cele dydaktyczne z zakresu hipologii oraz badawcze między innymi dla studentów i pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Jedną z najważniejszych części tego obiektu będzie kryta ujeżdżalnia o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych, co umożliwi organizację zawodów międzynarodowych. Dodatkowo w obiekcie będzie znajdowała się stajnia oraz budynek dydaktyczno-socjalny. W skład inwestycji wchodzi również hipodrom zewnętrzny, tor treningowy do galopu wraz z wybiegami dla koni, zadaszony lonżownik (o średnicy 18 metrów), zadaszona karuzela, płyta obrotnikowa żelbetowa, typowy zbiornik na gnojowicę oraz podziemny zbiornik retencyjny na deszczówkę o pojemności 200 metrów sześciennych.
Kryta Ujeżdżalnia
W budynku krytej ujeżdżalni wzdłuż dłuższego boku placu konkursowego, nad trybunami w połowie dłuższego boku zlokalizowana będzie antresola techniczna oraz loża dla komisji sędziowskiej. W komisji jednocześnie będzie mogło zasiąść 6 osób. Budynek zostanie również wyposażony w świetliki kalenicowe z możliwością przewietrzenia, a w ścianach szczytowych tej bocznej zamontowane zostały okna. Plac konkursowy będzie otoczony ukośnymi bandami drewnianymi z drewna litego.
Stajnie
W stajni będzie się znajdować między innymi 20 boksów dla koni, 2 pomieszczenia techniczne, pomieszczenie magazynowe, fizjoterapia, pralnia, pomieszczenia porządkowe, końskie solarium, hydrobieżnia, miejsce do czyszczenia konia, jak i myjka dla konia i siodlarnia. Wszystkie boksy będą wyposażone w przegrody, poidła i żłoby i będą z oknami o wielkości 100 na 100 centymetrów.
Budynek dydaktyczno-socjalny
Natomiast w budynku dydaktyczno-socjalnym będą się znajdować sala ćwiczeniowo-wykładowa na minimum 64 osoby. Sala posiadać będzie mikrościankę, która umożliwi rozdzielenie jej na dwie mniejsze sale konferencyjne. Będzie tam również szatnia, kawiarnia z zapleczem, toalety, portiernia i pomieszczenia porządkowe.
Koszt całej inwestycji szacuje się na około 20 milionów zł.
Fot. Dominika Polonis
2Galeria zdjęć 3/4