Od poniedziałku (22 marca) rozpocznie się pozimowe sprzątanie miasta. Służby miejskie będą prowadzić prace na ulicach, chodnikach, na przystankach oraz w miejscach poza pasami drogowymi. W przestrzeni miejskiej pojawią się też nowe aranżacje zieleni. Akcja potrwa miesiąc, a jej łączny koszt to około 580 tys. zł.

– Po trudnej zimie, która znacząco wpłynęła na zimowe koszty utrzymania miasta, rozpoczynamy przygotowania do wiosny. Prace porządkowe obejmą lubelskie ulice, ciągi piesze oraz tereny znajdujące się poza pasem drogowym. Skupimy się również na pielęgnacji zieleni, pojawią się nowe aranżacje kwiatowe. Wiosenna aura pozwoli również rozpocząć zapowiadane przez nas docelowe naprawy ubytków w jezdniach. Na ten cel przeznaczyliśmy dodatkowe 2 mln zł – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Droga zima

Tegoroczna zima spowodowała, że zimowe koszty utrzymania ulic i chodników okazały się wyższe niż w latach poprzednich. Wyniosły około 10 mln zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to blisko 4 mln zł. W sezonie 2020/2021 akcja zimowego utrzymania w formie czynnej była prowadzona przez 79 dni. Najdroższa doba akcji (25/26 stycznia) kosztowała około 520 tys. zł. Podczas odśnieżania miasta zużyto ponad 10 tys. ton piasku i soli.

Podobnie jak w latach ubiegłych, prace związane z pozimowym sprzątaniem dróg będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic w krawężnikach. Szacunkowy koszt to około 500 tys. zł. Ponadto w  związku ze zniszczeniem nawierzchni części ulic w okresie zimowym i występującymi ubytkami konieczne są również naprawy jezdni. Na ten cel przeznaczono 2 mln zł.

Łąki i kwietniki

W najbliższym czasie planowane są dalsze prace pielęgnacyjne krzewów ozdobnych. Kolejnym zadaniem będzie przygotowanie rabat bylinowych oraz z traw ozdobnych, utrzymanie zieleńców z roślinnością zorganizowaną na nadchodzący sezon. Wzorem ubiegłych lat w Lublinie powstaną łąki kwietne. Ich łączna powierzchnia będzie wynosić ponad 11 tys. mkw. Miasto jest w trakcie postępowania przetargowego na wykonanie i pielęgnację łąk kwietnych oraz łanów słoneczników. Łąki kwietne będą zlokalizowane: w pasie dzielącym ul. Nałęczowskiej i ul. Głębokiej, przy Zalewie Zemborzyckim, w wąwozie Rury, przy ul. Witosa, Graffa i Zelwerowicza, na rondzie Mokrskiego oraz na pętli przy ul. Doświadczalnej.

W ramach dekoracji miasta zaplanowano aranżację kwiatową. Jak co roku donice, skrzynki i konstrukcje kwietnikowe pojawią się między innymi w ścisłym centrum Lublina oraz na ul. Muzycznej, al. Tysiąclecia oraz ul. Jana Pawła II. Rośliny jednoroczne zostaną połączone z trawami np. petunia, pelargonia, wilec, paciorecznik, trzcinnik o łącznej ilość około 6,5 tys. szt. roślin. Trwa postępowanie przetargowe w tym zakresie. W okresie wiosennym konstrukcje kwietnikowe zlokalizowane na pl. Łokietka zostaną obsadzone bratkami.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments