Pierwszy dzień wiosny to także Międzynarodowy Dzień Lasów. W niedzielę (21 marca) wystartowała ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa”. Przez prawie półtora miesiąca, do końca kwietnia, w wielu miejscach w Polsce zostaną posadzone drzewa i odbędzie się szereg leśnych imprez.

Wydarzenia mają skoncentrować uwagę Polaków na roli drzew w przyrodzie. Organizują je Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. – Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z przyrodą. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie. Pokażemy, że łączą nas drzewa – zapowiada Edward Siarka, pełnomocnik rządu do Spraw Leśnictwa i Łowiectwa.

Jednostki Lasów Państwowych zaplanowały kilkadziesiąt wydarzeń. W całym kraju będą odbywały się zorganizowane leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. Wszystkie w reżimie sanitarnym, dostosowanym do lokalnie panujących obostrzeń.

– Przeszło rok przeżyliśmy w cieniu pandemii. Zamknięci w domach, pozbawieni światła słonecznego, ślęcząc przed ekranami. Brak nam kontaktu ze światem. Dlatego proponujemy Polakom, by ruszyli do lasu. By na nowo poczuli łączność z przyrodą – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Z uwagi na konieczność ograniczania kontaktów osobistych szereg wydarzeń odbędzie się w trybie online. Wirtualne spacery, webinary i lekcje o przyrodzie zostały przygotowane szczególnie z myślą o osobach przebywających na domowej kwarantannie, nie poruszających się samodzielnie.

Akcja w województwie lubelskim

W dniach 10-11 kwietnia Nadleśnictwo Janów Lubelski zorganizuje na swoim terenie Weekendowy Geocaching. Zadaniem uczestników będzie znalezienie 15 skrzynek ukrytych pośród ostępów Lasów Janowskich. Na pierwsze dziesięć osób, które dokonają tej sztuki będą czekały leśne upominki.

Nadleśnictwo Puławy przygotowało warsztaty online pod hasłem „Zapach lasu”. Puławscy leśnicy opowiedzą o olejkach eterycznych drzew iglastych i możliwościach ich wykorzystania w codziennym życiu. Spotkanie na żywo rozpocznie się w piątek (17 kwietnia) o godz. 18:00.

Nadleśnictwo Świdnik ma w planach m.in. Rodzinne sprzątanie lasu – dokładne miejsce będzie wyznaczone bliżej terminu wydarzenia, które planowane jest na 24 kwietnia.

Nadleśnictwo Parczew opublikuje w przyszłym tygodniu na FB wywiad z leśniczym szkółkarzem ,,Skąd bierzemy drzewa do posadzenia lasu”, a także rozpoczęło właśnie akcję wspólnego sprzątania lasu (pracownicy oraz osoby oznaczone pod postem na fb) – można typować do zadania kolejne osoby.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments