W związku z występującym corocznie zjawiskiem migracji płazów w okolicach Zalewu Zemborzyckiego, w pobliżu ul. Janowskiej i Lipskiej ustawione zostały specjalne płotki naprowadzające zwierzęta. Miasto koordynuje akcję ratowania żab i prosi kierowców o zmniejszenie prędkości, zaś wolontariuszy o włączenie się w akcję przenoszenia zwierząt w bezpieczne miejsca.

– Wiosną, po wybudzeniu z zimowego snu, żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie, gdzie masowo giną pod kołami samochodów. Aby zminimalizować skalę zjawiska w miejscach, gdzie płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, na przełomie marca i kwietnia rozstawione zostały specjalne płotki naprowadzające – mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. – Pod nimi umieszczone są wiaderka, do których wpadają wędrujące żaby. W Lublinie akcja przenoszenia żab potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody, zwłaszcza od temperatury i wilgotności powietrza. Kierowców przemieszczających się ulicami w rejonie Zalewu Zemborzyckiego, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi i wzmożoną czujność – dodaje.

Od ubiegłego roku pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin monitorują natężenie migracji płazów i przenoszą żaby do pobliskiego zbiornika wodnego. Osoby chcące pomóc i wziąć udział w akcji ratowania żab podczas ich wiosennej migracji, zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, proszone są o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska pod numerem telefonu: 81 466 26 41.

Wszystkie gatunki żab i ropuch w Polsce znajdują się pod ochroną. Te niezwykle pożyteczne stworzenia odgrywają istotną rolę w łańcuchu pokarmowym. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki. Żaby są naturalnymi wrogami wielu szkodników.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Urząd Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments